banner15

Belarus'ta da Renkli Devrim Provası

Ukrayna ve Gürcistan'daki renkli devrimlerin ardından bu kez Belarus'ta "Kot Devrimi" için harekete geçildi. Muhalefet sokaklarda. Rusya yeni hükümeti tebrik ederken, ABD ve AB tepki gösterdi. Lukaşenko, "Devrim tezgâhınız Belarus'ta tutmadı" dedi.

Belarus'ta da Renkli Devrim Provası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ukrayna'daki "Turuncu" ve Gürcistan'daki "Kırmızı Gül" devrimlerinden esinlenen Beyaz Rusya muhalefeti, Lukaşenko rejimine son vermek için planladığı "Kot devrimini" gerçekleştirmek için kollarını sıvadı. 19 Mart'ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini resmen büyük farkla kaybeden muhalefet, seçim sonuçlarının iptali ve seçimlerin yeniden yapılması talebiyle Minsk'teki Oktyabrskaya meydanında başlattığı eylemi aralıksız olarak sürdürme kararı aldı. Seçimlerin yapıldığı 19 Mart akşamı yaklaşık 30 bin muhalefet taraftarının katılımıyla düzenlenen protesto eylemine sahne olan Oktyabrskaya meydanı, önceki akşamdan beri ise muhalefetin 24 saat boyunca nöbet tutacağı süresiz direniş yeri haline geldi. Gece saatlerinden itibaren Oktayberskaya meydanında tıpkı Kiev'in Bağımsızlık meydanında olduğu gibi çadırlar kurmaya başlayan Beyaz Rusya muhalefeti, böylece "Kot devrimini" gerçekleştirmekte kararlı olduğu mesajını verdi. Minsk'te yapılan bir muhalefet eylemi sırasında polisin eylemcileri döverek ellerindeki beyaz ve kırmızı renkli bayrakları alması üzerine genç bir muhalefet taraftarının mavi renkli kot pantolonunu soyunarak bayrak yerine havaya kaldırması olayından sonra mavi rengi daha yaygın olarak kullanmaya başlayan ülke muhalefeti, gerçekleştirmeyi planladığı devrimi ise "Kot devrimi" olarak adlandırıyor. 
 
Dört muhalif lider tutuklandı

 
Belarus'ta muhalefetin devlet bakanlığı seçimlerinde aday gösterdiği Aleksandır Milinkeviç'e yakın 4 muhalif isim tutuklandı. Milinkeviç'in sözcüsü Pavel Majeika, muhalefetin 4 önemli ismi Aleksandır Dobrovolski, Anatoli Lebedko, Aleksey Yanukeviç ve Valentina Pavelikova'nın, muhalefetin önceki geceyi geçirdiği Minsk'teki Ekim Meydanı'ndan ayrılır ayrılmaz polis tarafından tutuklandıklarını bildirdi. Anatoli Lebedko'nun, Belarus muhalefetinin saygın bir ismi ve Vatandaş Partisi'nin lideri olduğu belirtildi. Muhalefetin sözcüsü, polisin ayrıca meydandan ayrılan çok sayıda göstericiyi gözaltına aldığını kaydetti. 

Bu arada Ekim Meydanı'nı kesen caddeler trafiğe kapatıldı, polisin aldığı yoğun güvenlik önlemi de dikkat çekiyor. Rus İtar-Tass ajansı da önceki akşamki mitingden sonra katılımcıların ayrılması üzerine meydanda yaklaşık 350 kişinin kaldığını, ancak gecenin ilerleyen saatlerinde insanların yeniden meydana geldiğini belirterek, bu sabah meydanda yaklaşık 4 bin kişinin toplandığını duyurdu.  
 
Muhalefete İngiliz desteği 
 
Öte yandan, muhalefetin önde gelen isimlerinden ve devlet başkan adayı Aleksandır Milinkeviç, İngiltere'nin kendilerine destek verdiğini bildirdi. Milinkeviç, Rus gazetecilere yaptığı açıklamada, en az 10 göstericinin gözaltına alındığını belirterek, İngiltere'nin Belarus Büyükelçisi'nin önceki gece kendilerini ziyaret ederek desteğini sunduğunu söyledi. Geceyi kendileriyle birlikte meydanda geçiren gazetecilere teşekkür eden Milinkeviç, bu sayede gösterinin güç kullanılarak dağıtılmasının önlendiğini ileri sürdü. Milinkeviç, seçim sonuçları iptal edilip, seçimin yenilenmesi kararı ilan edilinceye dek gösterilerini sürdüreceklerini sözlerine ekledi.  
 
Rusya'dan tebrik, ABD'den tepki 
 
Rusya, seçimlerin adil olduğunu belirterek Lukaşenko'ya tebrik mesajı gönderirken, Avrupa Birliği ve ABD'den gelen tepki bunun tersi yönde. Seçimlere hile ve yolsuzluğun karıştığını, muhalif adayların baskı altında tutulduğunu söyleyen Brüksel ve Washington demokratik standartların çok altında kalındığını söylüyor. Washington, seçimleri kabul etmediğini ilan ederek, tekrar sandığa gidilmesini istedi. Seçimlerin adil ve özgür geçmediği hükmüne varan AGİT gözlemcilerinin izlenimleri bu çağrıyı destekler nitelikte. Bu arada, NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, Beyaz Rusya'da devlet başkanlığı seçimini düzenleme şekil ve yöntemini kınadığını açıkladı. 
 
"Devrim tezgahı tutmadı" 
 
Beyaz Rusya'da Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyların yüzde 82'sini alarak ezici üstünlükle üçüncü kez Cumhurbaşkanı seçilen Aleksandr Lukaşenko, Batı'dan gelen bu eleştirilere en ufak bir taviz vermeyeceğini dün açıkça belli etti ve ''Devrim tezgâhınız Belarus'ta tutmadı'' dedi. Lukaşenko, "Beyaz Rusya'da gerçekleştirilmesi planlanan devrim projesi çöktü. Zaten başka türlü olamazdı. Beyaz Rusya halkı ülkenin gerçek sahibinin kim olduğunu söyledi" dedi. Seçimlerin adil ve demokratik yapıldığını belirten Lukaşenko, devrim senaryolarının ekonomik, sosyal ve politik açıdan istikrarsız ülkelerde başarılı olduğunu söyleyerek, Beyaz Rusya'nın güçlü, sosyal, ekonomik devlet yapısına sahip olduğunu ifade etti. Batının mali desteğiyle beslenen ülke muhalefetinin tüm eylemlerini ABD'den aldığı talimatlarla yaptığını öne süren Lukaşenko, "vatan haini" olarak nitelendirdiği muhalefet liderlerine destek amacıyla Oktyabrskaya Meydanı'na toplananların ise 14-16 yaş arası başı boş gençlerden oluştuğunu söyledi.  
 
Lukaşenko rakibine oy vermiş
  
Lukaşenko, bir gazetecinin sorusu üzerine, önceki gün yapılan devlet başkanlığı seçiminde oyunu muhalefet adayı Sergey Gaydukeviç'e verdiğini belirterek, "ben Sergey Gaydukeviç'e oy vermeyi tercih ettim, çünkü o halkın milletvekili ve halk tarafından seçilmiş. Kendisi tanınan saygın kişi. Bu kararı önceden değil, sandık başındayken aldım" dedi. Basın toplantısında hazır bulunan Gaydukeviç, masadaki mikrofona uzanarak Lukaşenko'yu tekrar seçilmesinden dolayı tebrik etti ve kendisine oy verdiği için teşekkür etti. 
 
Beyaz Rusya, Rusya ile birleşme yolunda 
 
Beyaz Rusya Devlet Başkanı Aleksandır Lukaşenko, Rusya ile birleşme konusunda halktan yetki aldığını söyledi. Devlet Başkanlığı seçimini yeniden kazandığı açıklanan Lukaşenko, düzenlediği basın toplantısında, geçmişte Rusya ile birlik oluşturma politikası güden kişinin kendisi olduğunu belirterek, halktan Rusya ile Beyaz Rusya'nın birleşmesi için kayıtsız şartsız yetki aldım'' dedi. Rusya ile Beyaz Rusya'nın birleşme sürecine, 'konfederasyon veya federasyon oluşturma' gibi hayati sorunların çözümüne bağlı olduğunu belirten Lukaşenko, ''bu sorunları henüz çözemediğimiz için, biz de belirli sorunların çözümüne yöneldik. Böylece iki ülke topraklarında Ruslar ve Beyaz Ruslar birbirine yabancı olmasınlar'' dedi. Lukaşenko, iki ülkenin entegrasyon sürecinde yavaşlama varsa bunun kendilerinden kaynaklanmadığını belirterek, ''her birlik ebedi olmalı ve bu da öyle olacak. Tabii eşitlik ilkesine dayanırsa. Eğer Rusya bu açıdan hareket ederse, biz de kendilerine katılacağız'' diye konuştu. Entegrasyon sürecini dinamik hale getirmek için iki ülke devlet başkanları, hükümetleri, parlamentoları ve insanları arasında daha geniş diyalog olması gerektiğini söyleyen Lukaşenko, ''Hayatta her şey mümkün. Tek bir ordu, gizli servis ve güvenlik gücü oluşturmak mümkün'' dedi.    

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48