banner39

Belçika basını: 'Güle güle Belçika'

Belçika'da hükümeti deviren siyasi krizin ardından ülkenin geleceği tartışılıyor

Arşiv 23.04.2010, 16:03 24.04.2010, 07:48
Belçika basını: 'Güle güle Belçika'


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Belçika’yı sarsan siyasi krizden dolayı kara kara düşünen Belçikalıların, ülkelerinin artık bir pamuk ipliğine bağlı olduğunu hissettikleri belirtildi.

Ülkeyi oluşturan Fransız Valonlar ile Flamanların giderek birbirinden koptuğu ve bundan sonra nasıl beraber yaşayabilecekleri merak konusu.

Maliye Bakanı ve ülkenin Fransızca konuşulan kesimini temsil eden Belçika’nın önde gelen liberal partinin (MR) Başkanı Didier Reynders, Belçika Devlet Radyosu RTBF’e bugün yaptığı açıklamada, "Nasıl birlikte yaşayabileceğimiz sorusunu artık kendi kendimize cesurca sormamız gerekiyor" dedi.

Merkeziyetçi partinin (CHD) Başkanı Joelle Milquet ise ülkenin bir rejim krizinden uzak olmadığını belirtti.

Haberlerinde, "Güle güle Belçika", "Bu ülkenin hala bir anlamı kaldı mı" ifadelerini kullanan Belçika gazeteleri, ülkenin geldiği kritik noktayı gözler önüne seriyor.

Bir gazete yayımladığı karikatürde, ortadan ayrılmış Belçika’yı bir ip ve bir yara bandıyla tutturulmuş halde gösteriyor.

Belçika’nın Mons kentinde, şehrin adını taşıyan üniversitede siyaset bilimci Pierre Vercauteren, Belçikalıların, uzun ya da kısa vadede Belçika’nın var olmasının gittikçe zorlaştığını düşündüklerini söyledi.

Federal bir devlet yapısına sahip olan Belçika, Flamancanın resmi dil olduğu kuzeydeki Flaman Bölgesi, Fransızca’nın resmi dil olduğu güneydeki Valon Bölgesi ve her iki dilin de resmi dil sıfatı taşıdığı Brüksel Başkent Bölgesi’nden oluşuyor.

Belçika’da Yves Leterme başbakanlığındaki koalisyon hükümeti, liberal Flaman partisinin ortaklıktan ayrılmasıyla dün çökmüştü.

 

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?