banner39

Belçika hükümeti peçe yasağı getiremeden çöktü!

Tüm sorunlarını bırakıp, ülkede sadece 30 kadının kullandığı peçe için yasak getirmek isteyen Belçika'da koalisyon dağıldı.

Arşiv 22.04.2010, 14:46 22.04.2010, 16:03
Belçika hükümeti peçe yasağı getiremeden çöktü!

 


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Belçika'da hükümet çöktü. Belçika'nın Fransızca konuşan Valon azınlığı ile Flamanlar arasında bölünme tartışmalarına kadar uzanan ciddi bir ayrışmanın var olduğu ülkede son "sınır" krizi koalisyon hükümetinin sonu oldu.

Belçika Başbakanı Yves Leterme'nin beş aylık hükümeti Flaman liberal partisinin koalisyondan çekilmesi sonrasında çöktü. Leterme, bakanları ile yaptığı acil toplantıda, görevdeki ikinci döneminin sona erdiğini söyledi, ardından Kral Albert'a istifasını sunmak için kraliyet sarayına gitti.

Beş partinin koalisyonuyla oluşan hükümet, ikiye bölünmenin ciddi ciddi tartışıldığı ülkede, sadece 30 kadının taktığı peçeye yasak getirme peşindeydi. Koalisyon, çökmeden önce, bugün Meclis'te yüzü kapatan kıyafetlerin halk içinde giyilmesini yasaklayan yasa tasarısını oylayacaktı.

Merkez sağda yer alan Flaman Open VLD partisinin çekilmesi ile hükümette kalan dört parti 150 sandalyeli parlamentoda 76 vekille çoğunluğu koruyordu. Ancak bu kadar "sınırda" bir çoğunluk ile ülkenin yönetimi zor olarak görülüyordu.

"AB'NİN MÜSTAKBEL BAŞKANI KRİZDE"

Hükümetin dağılma nedeni, Brüksel'de Flamanların bir seçim bölgesinin sınırlarının genişletilmesi talebi...

Belçika'da iktidardaki koalisyon hükümetinde yer alan beş partiden sadece biri, Flaman Liberalleri, Brüksel'deki bir seçim bölgesinin sınırlarının yeniden çizilmesini istiyordu. Diğer dört kaolisyon ortağı partiler ile muhalefet ise bu talebe karşı çıktı.

Belçika Hollandaca konuşan çoğunluk ve Fransızca konuşan azınlık arasında bölünüyor. İki grup, Valon toprağı sayılan ancak çoğunluğu Fransızca konuşan Brüksel'de kimin daha fazla siyasi hakkı olduğu konusu yüzünden ciddi çatışma yaşıyor.

1 Temmuz'da AB dönem başkanlığını üstlenecek olan ülkede yeni bir siyasi kriz yaşanması tehdidi, peçe yasağının en azından bir süre rafa kaldırılacağı yorumlarına neden oluyor.

Belçika'yı bu tür bir karar çıkaran ilk Avrupa ülkesi yapacak olan düzenleme, doğrudan "peçe" ifadesini kullanmayan, ancak bireylerin parklar, kamu binaları ya da sokaklarda kimliklerini gizleyecek giysileri yasaklayan bir kanun değişikliği..

Yasa tasarısına göre polisten izinleri olmadan yasağa karşı çıkan kişiler, 15 ilâ 25 Euro'ya dek para cezasına ya da yedi güne dek hapis cezasına çarptırılabilecek.

Müslüman kuruluşlar ve insan hakları örgütleri ise yasağın ifade ve din özgürlüğünün ihlali olduğunu savunuyor.

Yarım milyon Müslümanın yaşadığı Belçika'da yaklaşık 30 kadın yüzlerini kapatacak şekilde giysiler kullanıyor.
 

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?