banner39

Belçika PKK'lıları serbest bıraktı

Belçika'da gözaltına alınan Remzi Kartal ile Zübeyir Aydar'ın 'siyasî sığınma hakları' gerekçesiyle serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Belçika PKK'lıları serbest bıraktı

Özdemir Sabancı'nın katil zanlısı Fehriye Erdal'ı iade etmeyen Belçika, PKK'nın üst düzey yöneticilerine de koruma kalkanı sağladı. PKK operasyonlarında gözaltına alınan Remzi Kartal ile Zübeyir Aydar'ın 'siyasî sığınma hakları' gerekçesiyle serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

Dün düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevaplayan Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, Fransa ve Belçika'daki operasyonları değerlendirdi.

PKK'nın yıllardır Avrupa'da uyuşturucu kaçakçılığı yaptığını ve haraç topladığını anlatan Çalışkan, "Bazı ülkeler bunu bile bile PKK'yı koruyor. Bu ülkelerce örgüt üyelerine siyasî sığınma imkanları tanındığını biliyoruz." dedi.

İnterpol Daire Başkanlığı aracılığıyla Fransa ve Belçika'dan bilgi istendiğini belirten sözcü, 'Ahtapot' adı verilen operasyonları son derece olumlu bulduklarını kaydetti. Çalışkan, benzer baskınların örgütün faaliyette bulunduğu diğer ülkelerde de yapılmasını temenni etti.

Çalışkan, Belçika'da sürdürülen PKK operasyonlarında örgütün üst düzey yöneticilerinden Zübeyir Aydar ile Remzi Kartal'ın da Canan Kurtyılmaz ile Belçika'da gözaltına alındığını açıkladı.

Ancak gözaltına alınan Aydar ile Kartal'a Belçika'nın siyasi sığınma hakkı tanıdığı için bu kişilerin serbest bırakıldığını bildiren Çalışkan, Canan Kurtyılmaz'ın ise Fransa tarafından arandığı için operasyon kapsamında gözaltına alındığını ve Fransa'ya gönderildiğini söyledi.

Bu arada Fransız polisinin hafta başında düzenlediği operasyonlarda yakalanan terör örgütü PKK üyesi 15 kişiden 14'ü 4 günlük gözaltı süresinin dolmasının ardından dün tutuklandı.

Aralarında örgütün Avrupa sorumlusu Rıza Altun ve üst düzey isimlerinden Nedim Seven'in de bulunduğu PKK üyelerinin soruşturması tutuklu olarak devam edecek.

Fransız yasalarına göre, terör suçuyla yakalanan kişilerin geçici tutukluluk süresi 4 yıla kadar sürebiliyor. Tutuklular, bu sürede serbest bırakılmazlarsa mahkeme önüne çıkarılıyor.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?