banner39

Belçika: Türkiye'nin eleştirisi kabul edilemez

Belçika Dışişleri Bakanı Karel De Gucht, "Türkiye'nin Belçika'ya yönelik eleştirileri kabul edilemez" dedi.

Arşiv 09.02.2008, 13:22 09.02.2008, 14:00
Belçika: Türkiye'nin eleştirisi kabul edilemez


Belçika Dışişleri Bakanı Karel De Gucht, Türkiye'nin, Belçika adaletinin terör örgütü DHKP-C ve üyelerine ilişkin kararına yönelik eleştirilerini ''kabul edilemez'' bulduğunu açıkladı.

De Gucht, bugün basına iletilen yazılı açıklamasında, Ankara'nın, ''Belçika Yargı Gücü'nün terör örgütlerini cesaretlendirdiği'' görüşünün kabul edilemez olduğunu belirterek, kararlarıyla mutabık olunmasa dahi yargının bağımsızlığı üzerinde durdu.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Bilman, konuya ilişkin açıklamasında, Belçika'da terör örgütü ve üyelerine ilişkin verilen adlî kararın, terör örgütlerini cesaretlendireceğini belirtmişti. Bu açıklama, Belçika basınında yer bulmuştu.

Bilman, DHKP-C terör örgütü hakkında 7 Şubat 2008'de Belçika'da açıklanan mahkeme kararına ilişkin bir soruyu cevaplarken, Anvers İstinaf Mahkemesi'nin 7 Şubat tarihli kararının metni alındığında ayrıntılı olarak inceleneceğini ve temyiz etme imkânı olup olmadığının araştırılacağını bildirmiş ve şöyle devam etmişti:

''Ancak aldığımız ilk bilgilere istinaden, anılan mahkemenin kararını verirken DHKP-C'nin Türkiye, Almanya veya Hollanda'da terörist faaliyetlerinin Belçika'daki dâvâyı etkilemeyeceği değerlendirmesiyle hareket ettiği, doğruysa bu değerlendirmenin başta BM Güvenlik Konseyi kararları olmak üzere terörle uluslararası mücadelenin temel ilkelerinin bir ihlalini oluşturduğu şüphesizdir. Mahkemenin bu değerlendirmesi DHKP-C'yi Mayıs 2002'den bu yana terör örgütleri listesine dahil eden AB Konseyi kararları, dolayısıyla AB hukuku ile de çelişecektir. Belçika mahkemesinin kararı, teröre binlerce şehit vermiş Türk halkı tarafından tepkiyle karşılanmıştır. Bu tür kararların terör örgütlerini cesaretlendireceği kuşkusuzdur."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?