Belçika'da Başbakan Leterme istifa etti

Belçika'da uzun süre yaşanan siyasi krizden sonra hükümet kuran Başbakan Leterme istifa etti

Arşiv 19.12.2008, 20:21 19.12.2008, 21:46
Belçika'da Başbakan Leterme istifa etti


Belçika Başbakanı Yves Leterme, Bakanlar Konseyi'ni acil toplayarak, hükümetine istifa önerdi. Belçika Adalet ve Kurumsal Reformlar Bakanı Jo Vandeuzen'in bu akşam istifasını açıklamasının ardından siyasi krizin büyüdüğü dikkati çekiyor.

Küresel finansal krizde zora girince parçalanarak satışa çıkarılan Fortis'in, Belçika, Türkiye, Polonya ve Fransa'daki faaliyetlerini 14,5 milyar euroya satın almak için Belçika hükümetiyle anlaşan Fransa'nın en büyük bankası BNP Paribas, Brüksel temyiz mahkemesinin kararı nedeniyle sürecin planlandığı gibi ilerlemeyeceğini belirtmişti.

Fortis yatırımcılarının açtığı davada Brüksel temyiz mahkemesi, Fortis'in hükümet müdahalesi ve yönetim kurulu kararıyla satışını dondurarak, her türlü işlemin 65 gün içinde yatırımcıların onayına sunulmasına hükmetmişti.

Yargının bu kararı, Fortis dosyasını bir "başarı unsuru" olarak sunan Leterme hükümetini zor durumda bıraktı ve yürütme gücü ile yargı gücü arasında ciddi gerginlik yaşandı.

Hükümetin olası istifasına ilişkin kararın bu akşam olağanüstü Bakanlar Konseyi'nin ardından açıklanabileceği ifade ediliyor.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?