banner39

Belçika'da başörtüsü polemiği...

Belçika'nun Heusden-Zolder Belediye Başkanı Claes, belediyede başörtüsünü yasaklamak gibi bir niyetlerinin olmadığını öne sürdü.

Arşiv 15.12.2009, 15:50 15.12.2009, 16:54
Belçika'da başörtüsü polemiği...

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Belçika'da Türk toplumunun yoğun olduğu bölgelerin başında gelen Limburg'da başörtüsü yasağı polemiği devam ediyor.

Heusden-Zolder Belediyesi'nde Hıristiyan Demokrat Parti (CD&V)'den belediye başkan yardımcılığı görevini yürüten Selahattin Özer, partisinin belediye çalışanlarına başörtü yasağı getirdiği iddiası ile geçtiğimiz hafta partisinden istifa etmişti.

İddianın doğru olmadığını savunan Heusden-Zolder Belediye Başkanı Sonja Claes ise belediye yönetimi olarak aşırı sağın istediği genel bir yasağı, gişelerde çalışanlarla sınırlandırabildiklerini savundu. Yaklaşık 8 bin Türk asıllının yaşadığı Heusden-Zolder'in Belediye Başkanı Sonja Claes, belediye çalışanlarına başörtüsünü yasaklayacakları iddialarıyla ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi. 'Belediye personeli için öngörülen kılık kıyafet genelgesi' taslağı hakkında bilgi veren Claes, vatandaşla doğrudan teması olan belediye çalışanlarına, tüm dinî sembolleri yasakladığını belirtti.

Belediye yönetimi olarak bu yönde bir karar almak istemediklerini fakat aşırı sağın gündeme taşıdığı bu yöndeki bir talebi mecburen oylamak zorunda kalacaklarını savunan Claes, kendilerinin başörtüsüne karşı olmadıklarının altını birkaç kez çizdi. Belediye Başkanı Claes, belediye bünyesinde 52 yabancı asıllı çalışanın olduğunu ve bunlardan 3'ünün başörtülü olduğunu vurguladı.

Selahattin Özer'in iddia ettiği gibi başörtüsü yasağını kendi partisinin gündeme getirmediğini iddia eden Sonja Claes, tüm çalışanları kapsayacak bir yasak yerine yasağın sadece gişelerde çalışanlarla sınırlandırdıklarını ve bu şekilde hassas bir denge gözettiklerini belirtti. Hâlihazırda gişelerde çalışan herhangi başörtülü bir personelin olmadığını, dolayısıyla genelge ile pratikte bir şeyin değişmeyeceğini iddia eden Claes, seçimden önceki vaatlerini yerine getirmediği konusundaki eleştirileri de kabul etmedi. Sonja Claes, bölgeye yeni cami yapımı konusunda Müslüman topluma bir arsa gösterdiklerini, fakat başta Diyanet teşkilatı olmak üzere onların bu arsayı cami yapımı için uygun görmediklerini kaydetti.

"SELAHATTİN ÖZER İSMİNDE YANILDIM, ÇOK ÜZGÜNÜM"
Heusden Zolder Belediye Başkanı Claes, partisi CD&V'den ayrılarak belediye başkan yardımcılığı görevini 'bağımsız' olarak yürütmeye başlayan Selahattin Özer konusuna da değindi. Claes, yerel seçimlerden sonra Türk asıllı bir belediye başkan yardımcısı isteği ile Selahattin Özer'le birlikte çalışmaya başladıklarını, fakat zaman içinde Selahattin Özer'in kendisini hayal kırıklığına uğrattığını, bundan dolayı da üzgün olduğunu kaydetti.

Claes, Türk asıllı belediye başkan yardımcısının partisinden istifasına gerekçe olarak Türk basınında başörtüsünü Flaman basınında ise okul sorununu göstererek tutarsız bir davranış sergilediğini savundu.

Selahattin Özer, ''Belediye Başkanı Sayın Sonja Claes, seçimlerden önce Türk ve Müslüman toplumuna vermiş olduğu sözlerin hiçbirini yerine getirmedi.17 Aralık'taki belediye meclisi toplantısında belediye personeline başörtüsü yasağının getirilmek istenmesi bardağı taşıran son damla olmuştur. Bu şartlar altında CD&V Partisi çatısı altında siyasete devam etmem vicdanen doğru olmadığı için partimden istifa ediyorum.'' şeklinde bir bildiri yayınlamıştı.

"TÜRKLER UMARIM FARKLI BİR PARTİ KURMAZLAR"

Belçika yerel yönetimler kanuna göre belediye başkan yardımcılığına atanan bir şahıs büyük bir cürüm işleyip mahkemece yargılanmadığı sürece bu görevinden el çektirilemiyor. Ancak belediye yönetimince yetkileri sınırlandırılabiliyor. Bu durumda Selahattin Özer'in toplantılara gelmemesine rağmen maaş almaya devam ediyor olmasını etik bulmayan Sonja Claes, Selahattin Özer ve kendisine inananların yakında ayrı bir parti kuracaklarını hatırlatılması üzerine bunun akıllıca bir adım olmadığını vurguladı. Claes, ''Umarım Türkler bu şekilde ayrı bir siyasi parti kurmazlar. Bu ancak aşırı sağın elini güçlendirir ve entegrasyon politikasına çok zarar verir.'' şeklinde konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü