banner15

Belçika'da 'sır' açığa çıktı!

Belçika'da Fehriye Erdal'ın kaçmasıyla ilgili hazırlanan rapor ülkeyi karıştırdı.

Belçika'da 'sır' açığa çıktı!

Belçika'da terörist Fehriye Erdal'ın firarıyla ilgili olarak bağımsız komitelerin ortak raporu açıklandı. Raporda, Erdal'ın avukatları ve DHKP-C arasında ‘gizli uzlaşma’ olduğu, bu metnin devlet sırrı olduğu belirtiliyor.
      Belçika'da Özdemir Sabancı suikastı faili Fehriye Erdal'ın firarıyla ilgili, bağımsız komitelerin ortak raporu özet olarak resmen basına ve kamuoyuna açıklandı.
      Raporda Belçika eski içişleri bakanıyla, Erdal'ın avukatları ve DHKP-C arasında ‘gizli uzlaşma’ olduğu vurgulanıyor. Bu uzlaşma metninin iki komiteye de verilmediği, devlet sırrından söz edildiği belirtiliyor.
      Bağımsız iki komitenin hazırladığı raporun özetine göre, komite üyeleri, polis ve istihbarat servisinden konuya ilişkin 'tüm bilgi ve dosyaları alamadılar', bazı görevlilerin de ifadelerine başvurmalarına olanak tanınmadı.
      Raporda adalet ve içişleri bakanları ağır şekilde eleştiriliyor.
      Erdal'ın tutuklanmasının iki bakanın iddialarının aksine, yasal olarak mümkün olduğu belirtiliyor.
      İstihbarat birimlerinin hükümeti, Erdal'ın firar edeceği konusunda defalarca uyardığının kanıtlandığını bildiren rapor Belçika Parlamentosu'nda tartışıldı.
      Hükümeti yalancılıkla suçlayan muhalefet içişleri ve adalet bakanlarının istifasını istedi. Konuya ilişkin tartışmalar, önümüzdeki günlerde, Belçika Federal Meclis ve Senato'da devam edecek.
     
     Erdal 27 şubattan bu yana kayıp
      Sabancı suikasti faili Fehriye Erdal ve terör örgütü DHKP-C üyesi 10 sanığı Belçika'da işledikleri suçlardan dolayı yargılayan Bruges Ceza Mahkemesi, 28 şubatta aldığı kararla Fehriye Erdal'a dört yıl hapis cezası vermişti.
      Mahkeme Erdal'ın Brüksel'de barındırıldığı, adresi gizli tutulan evden alınarak tutuklanmasını kararlaştırdı. Ancak Erdal, 'gözaltında tutulduğu' varsayılan adreste bulunamamıştı.
      Belçika polisinin ve istihbarat birimlerinin Adalet Bakanlığı'nın emriyle, teröristi kaldığı adreste 24 saat izlediği varsayılıyordu.
      Belçika'nın Batı Flaman Başsavcısı Jean-Mari Berkens de, olaydan bir gün sonra yaptığı açıklamada Fehriye Erdal'ın kaçtığını resmen teyit etmişti.
      Fehriye Erdal'ı DHKP-C örgütü sözcülerinden Musa Asoğlu'nun kaçırdığı ortaya çıkmıştı.

cnn

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48