banner15

Belçika'da 'Toplu İsyan Çağrısı'

Belçika'nın çeşitli bölgelerinde kundaklama olayları dün gece de devam ederken, bir grup, internet aracılığıyla bugün için ''toplu isyan çağrısı''yapınca polisin başkent Brüksel'de olağanüstü önlemler aldığı görüldü.

Belçika'da 'Toplu İsyan Çağrısı'

Fransa'daki olayların geçen hafta sonundan itibaren Belçika'ya sıçramasından sonra Brüksel hükümeti tarafından oluşturulan ''Kriz Masası''nın yaptığı açıklamada, Brüksel'de dün gece 9 otomobil ve 1 karavan yakıldığı, 5 çöp konteynırı ile 2 ağacın kundaklandığı bildirildi. Başkent dışındaki kent ve bölgelerde de 10 kadar otomobilin yakıldığı kaydediliyor. Öte yandan, Belçika'da bir grup, internet aracılığıyla bugün için ''toplu isyan çağrısı'' yapıyor. Çağrıda, ''Brüksel'in merkezinde toplanılması ve her şeyin yakılıp yıkılması'' isteniyor. İçişleri Bakanı Dewael, söz konusu ''isyan çağrısı'' hakkında soruşturma açıldığını ve gereken önlemlerin alındığını dün bildirmişti. Başkent Brüksel'de, bugün, kapsamlı güvenlik önlemleri alındığı ve bu önlemlerin ''kamuoyunu endişelendirmeyecek ve fazla dikkat çekmeyecek şekilde'' düzenlendiği gözlemleniyor.

Olağanüstü güvenliğe rağmen 502 araç yakıldı 
 
Fransa'da şiddet olayları onaltıncı gece de alınan olağanüstü güvenlik önlemlerine rağmen sürdü. Ulusal Polis Genel Müdürlüğü 502 aracın yakıldığı ve 206 kişinin sorgulandığını açıkladı. 27 Kasım'da Paris'in Clichy-sous-Bois banliyösünde patlak veren şiddet olayları onaltıncı gece de durulmadı. Önceki geceye göre bilanço daha kabarık olarak dikkat çekti. Önceki iki gece ark arkaya düşüş yaşanırken, güvenlik önlemlerinin üst boyutlara çıkarıldığı bu gece daha fazla daha fazla otomobil yakıldı. Ulusal Polis Genel Müdürlüğü yaptığı açıklamada, bu gece yaşanan şiddet olaylarında 502 otomobilin ateşe verildiğini duyurdu. Sorgulananların sayısı ise 206 olarak kayda geçerken, Fransa genelinde 163 komün şiddetten etkilendi. Paris'te gece boyunca 3000 polis ve jandarma harekete geçirildi. Polis saat 4.00 itibariyle yakılan otomobil sayısının 384 olduğununu tespit ettiklerini açıklamıştı. Önceki gece bilanço 463 otomobil, 201 sorgulama şeklindeydi. Bu gece ile birlikte sorgulanan kişilerin sayısı 2500'ye yaklaştı. Yakılan otomobil sayısı da 16 günde 7000'i geçti.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48