banner15

Belçika'dan Hollanda'ya tutuklu transferi başladı

Mahkum sayısı cezaevi kapasitesinin üstüne çıkınca Belçika yurt dışına 'mahkum ihraç' etmeye başladı

Belçika'dan Hollanda'ya tutuklu transferi başladı

 

Belçika'da uzun zamandır gündemde olan fakat bir türlü hayata geçirilemeyen yurtdışına mahkûm gönderme projesinin uygulanmasına başlandı.

Hollanda'ya 500 mahkûm gönderme kararı alan Belçika, 35 kişiden oluşan ilk kısım mahkûmu Tilburg'a dün sabah saatlerinde transfer etti. Hollanda'ya gönderilen mahkûmların tamamının 'gönüllü' olmadığı belirtiliyor.

Geçtiğimiz aylarda Belçika Adalet Bakanı Stefaan De Clerck ile Hollandalı meslektaşı Nebahat Albayrak arasında imzalanan anlaşma ile Hollanda mahkuk gönderilmesi konusunda mutabakata varmıştı. Hollanda'ya 500 mahkûm gönderme kararı alınırken, 35 kişiden oluşan mahkum grubu Wortel cezaevinden Tilburg'a sabah saatlerinde transfer edildi. Hollanda'da cezaevi forması olan gri elbiseyi giymek zorunda kalmayacak olan mahkûmlar için Hollanda hapishane kuralları geçerli olacak.

Fransızca konuşulan Valon bölgesinden Hollanda'ya dil ve mesafe sorunu yaşanacağından dolayı mahkûm transfer edilmeyecek. Gönderilen mahkumlar Flaman ve Brüksel bölgesinden olacak.

Belçika, 8 bin 500 olan tutuklu kapasitesini 2012 yılına kadar ek hapishanelerle yükseltinceye kadar Hollanda'dan hücre kiralamaya karar vermişti. Aylarca süren görüşmeler neticesinde imzalanan protokol ile hayata geçirilecek olan proje kapsamında Belçika, Hollanda yönetimine yılda 30 milyon Euro ödeyecek. Sınır ötesine mahkûm gönderen Belçikalı yetkililer, bunun geçici bir çözüm olduğunu hatırlatıyor ve 2012'de faaliyete sokulacak yeni cezaevleri ile hapishanelerdeki doluluk sorunun öz kaynaklarla çözüleceğini vurguluyor.

Belçika'da aşırı dolu olan cezaevlerine karşın Hollanda'daki cezaevleri mahkum azlığı nedeniyle kapanma tehlikesiyle karşı karşıya. Ülkede 8 cezaevinin kapatılması ve bin 200 kişinin işsiz kalması söz konusu.

Kaynak: CHA

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2010, 14:06
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48