banner39

Belçikalı Müslümanlar Camilerin Tanınmasını İstiyor

Belçilalı Müslümanlar ülkelerindeki nufüsun yaklaşık %5'ini oluşturdukları halde, tüm camilerinin ve imamların hükümet tarafından tanınmamasından şikayet ederek, olayın üzerinde odaklanacaklarına yemin ettiler.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Belçikalı Müslümanlar Camilerin Tanınmasını İstiyor

Dünya Bülteni / Mehmet Ali Kaçmaz

 

Belçika’daki Müslüman azınlığı temsil eden “Müslüman İcra Konseyi” (Muslim Executive Council –MEC-) imamların ve camilerin hükümet tarafından tanınması için çalışacaklarına dair yemin ettiler.

 

MEC’in üyelerinden Aktar Imran, İran haber ajansına verdiği demeçte, hükümetin yalnızca “İslam Merkez” camisini tanıdığını belirterek, “fakat biz hükümettin diğer camileride tanımasını istiyoruz” dedi.

 

MEC’in bir diğer üyesi olan Türk asıllı Coşkun Beyazgül’de bu isteklerinin yanı sıra, diyaloglarla İslam imajının doğru bir şekilde Belçika’da yansıtılabilmesi için de çaba harcayacaklarını söyledi.

 

Mart ayında yapılan kongrede 68 üye, 5 yıllığına göreve getirildi. Bunların 40’ı Türk, 20’si Fas, 2’si Belçika, 3’ü Pakistan, 2’si Arnavut ve 1 tanesi de Cezayir vatandaşı.

 

1998 yılında kurulan konsey, Müslüman topluluğun idari işlerinin gözetimi için devletten yıllık 1.18 milyon euro alıyor. Ancak bu faaliyetleri yaparken konseyin herhangi bir dini söylemi olmayacak.

 

Belçika İslam’ı 1974 yılında tanıdı. 10 milyonluk Belçika nufüsunun yaklaşık 450 bini Müslüman. Müslüman kesimin yarısı Faslı, yaklaşık 120 bin kadarıda Türk kökenli vatandaşlardan oluşmaktadır. Ayrıca Belçika’da 380 tane cami bulunmakta.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?