banner15

Belçika'nın çirkin yüzü

Belçika'nın terör örgütü ile yüzlerce anlaşma yaptığı ortaya çıktı.

Belçika'nın çirkin yüzü
Belçika’da önceki Hükümetin, Fehriye Erdal için terör örgütü DHKPC ile anlaştığının ortaya çıkmasına CHP Hatay Milletvekili ve emekli Büyükelçi İnal Batu sert tepki gösterirken, “İşte Batının çifte standardı" yorumunda bulundu. Belçika’nın iki yüzlülüğü ile ilgili ortaya çıkan gerçeğine, “Aysberg’in görünen ucu" diyen İnal Batu, istisnasız bütün batı ülkelerinin bölücü örgüt PKK ve diğer terör örgütleriyle anlaşma yaptıklarını ileri sürdü.

TESADÜFEN ORTAYA ÇIKTI

Batı ülkelerinin kendi ülkelerinde silâhlı eylem yapılmasını önlemek için bu tür anlaşmalar yaptığını söyleyen Batu, “Bu anlayış, ‘bana dokunmayan yılan bin yaşasın’ yaklaşımıdır. Batı’nın çifte standardıdır. Bunlar, Senin teröristin iyi, benimkini kötü’ standardıdır. Batı hiçbir zaman Türkiye’deki terörü terör olarak görmemiştir. Klasik örnek de Almanya’dır. Interpol tarafından aranan iki cinayetin faili Abdullah Öcalan’ı İtalya, Almanya’ya göndermek isteyince reddetmiştir. Kendi interpolünün yakalama emri olmasına rağmen, İtalya, ‘buyurun alın’ diyor, Almanya almıyor. ‘Kamu düzenimizi bozar’ diye. Bunların hiçbir şeyinin samimi olmadığı ortadadır" dedi. Belçika’daki skandalın tesadüfen ortaya çıktığını belirten İnal Batu, inanılmaz bir iddiada bulundu. Bütün terör örgütlerine karşı Batı’da yapılan anlaşmalar olduğunu ısrarla savunan İnal Batu, ìİddia ediyorum böyle yüzlerce anlaşma vardır. Hepsi kollarını sallaya sallaya gezmişlerdir. Bir ara, ëidam varí diye bahane ediyorlardı. ıdam kalktı ama aynı tutum devam etmiştir" diye konuştu.

Uzmanlar bu konuda ne diyor?

Prof. Dr. Hasan Köni (Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi): Bunu Avrupalılar hep yapıyor. Türkiye’ye karşı önyargı larının bir boyutudur. Gazetede başka bir şeyin de dikkatinizi çekmiş olması gerekiyor. Bir terörist biz Almanya’da, Fransa’daki kamplarda yetiştik diyor. Avrupa’nı n ikili bir tutumu var ve buna Türkiye cevap veremiyor. Türkiye’nin karşılıklılık kabiliyeti zayıf. Diplomatlar Avrupacı olduğu için Türkiye Hükümeti’ne, (buna karşı cevap verelim) demiyorlar, dedirtmiyorlar. Avrupa madamını gönderdiği zaman PKK’yı ziyaret et diye sen de Korsika’ya bir heyet gönderirsin. Dersin ki, “Korsika ulusal haklarını, insan haklarını Türkiye olarak destekliyoruz. Bu tür çatışmalar olmamalı. İnsan hakları her yerde aynıdır" demeli. Hem müzakereleri yapacaksı n ama aynı zamanda devlet olarak mütekabiliyeti gözeteceksin. Türkiye bunu artık yapabilmeli.

Eyüp Sanay (TBMM Dışişleri Komisyonu Başkan Yardımcısı): Belçika’nın terör örgütü DHKP-C ile yaptığı gizli anlaşma benim için sürpriz olmadı. Avrupa kültürünü, AB mentalitesini tanıyan birisi olarak, bu konularda bize daima kötü niyetle bakmışlardır. Fehriye Erdal, o kadar kişiyi öldürdü, Belçika kalkıp yok silâhın boyu bu kadarmı ş, yok otomatik değilmiş gibi gerekçeler önü sürüyor. Bizim yapacağımız tek şey terör örgütleri konusunda orada kamuoyu oluşturmaktır.

Aydın Dumanoğlu (Türkiye-AB Karma Parl. Kom. Eşbaşkanı): Terörün, milliyeti dini ve ırkı yoktur. Terör ile mücadele için uluslararası işbirliği şarttır. Teröre kucak açanların insan hakları ndan, hukukun üstünlüğünden bahsetmeleri söz konusu olamaz. Bunu ihmal etmek ve gereğ ini yerine getirmemek kendi taşıdığı değerleri inkar etmektir. Belçika, gizli anlaşma ile bunları yapıyor. Biz konuyu Avrupa Parlamentosu gündemine getireceğiz. Bu konuda gereken adımların atılmasını talep edeceğiz.

Bugün
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48