banner39

Belediye, şikayetle çıplak tabloları kaldırttı

Hollanda'da Huizen Belediyesi, yağlı boya iki 'nü'yü, şikayet üzerine kaldırdı.

Arşiv 22.05.2008, 14:20 22.05.2008, 16:12
Belediye, şikayetle çıplak tabloları kaldırttı


Hollanda'da bir şehirde belediye binasında sergilenen iki çıplak kadın resmi, Müslümanlar ve diğer insanların şikayetleri üzerine yerinden alınarak daha az dikkat çeken bir yere nakledildi.

Amsterdam'ın doğusundaki Huizen şehri belediye binasındaki bekleme odası duvarında yer alan Hollandalı sanatçı Ellen Vroegh'in yaptığı iki çıplak kadın tablosu, halkın daha az dikkat çekeceği bir başka yere götürüldü.

Belediye başkanlığı sözcüsü, yaptığı açıklamada, "Ziyaretçiler ve bazı çalışanlar şikayet etti. Sadece Müslümanlar şikayet etmedi, diğerleri de şikayet etti. Sansüre karşıyız fakat ancak çıplaklık konusunda farklı düşünen insanlar var. Biz vatandaşlarımıza bir tercih hakkı sunmak istedik" dedi.

Nü tabloları yapan Hollandalı kadın sanatçı Vroegh ise ülkesinde İslam hakkında artan hassasiyetin son mağdurunun kendisi olduğunu ileri sürdü. Günlük De Telegraaf gazetesine konuşan Vroegh, "Kendimi ayrıma uğramış hissettim. Bu konuda çok ileri gidildi. Hollandalılar kendi memleketlerinde entegrasyona mı tabi tutulacak? Yakında sanat bu uğurda yanacak. Bu temsili bir sanat" iddiasında bulundu.

Kaynak: Reuters

 

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?