Belediyecilikte ileri adım

Ümraniye Belediyesi, eğitimi 'okula gidemeyen' engellilerin ayağına götürüyor.

Belediyecilikte ileri adım

 

Dünya Bülteni/Sıdıka Dağlı

Sosyal belediyecilik alanında yeni bir projeyi daha hayata geçirecek olan Ümraniye Belediyesi, eğitimi ‘okula gidemeyen’ engellilerin ayağına götürüyor.

Türkiye’de okuma yazma bilmeyen binlerce engelli yaşıyor. Ümraniye Belediyesi, bu eksikliği gidermek amacıyla bir sosyal hizmet projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor.

‘Biz Gönüllüyüz, Biz Öğretiriz’ adını taşıyan proje aracılığıyla eğitimi, ilçede yaşayan ve okula gidemeyen engelli vatandaşların ayağına götürecek olan belediye, bu yolla yüzlerce vatandaşa okuma yazma öğretmeyi hedefliyor. Üniversite öğrencilerinden oluşan gönüllü öğretmenlerle yürütülecek proje kapsamında yüz yüze eğitim veriliyor.

Ümraniye Belediyesi’nin öncülüğünde yürütülen bu aktif sosyal sorumluluk projesi gönüllü üniversite öğrencilerinin okuma yazma öğrenmek isteyen engellilere evlerinde okuma yazma öğretmesi temel mantığıyla işliyor.

Okuma yazma okulunu engellilerin evlerine götüren “Biz gönüllüyüz biz öğretiriz” projesi gönüllü tüm üniversite öğrencileri veya yeni mezunlarına açık olarak düzenleniyor.  Projeye gönüllü öğretmen olarak katılan her öğrenci bir engelliye okuma yazma öğretiyor.

YÜZ YÜZE, TOPLAM 50 SAAT EĞİTİM VERİLECEK
Biz Gönüllüyüz, Biz Öğretiriz Projesi’nde, talep doğrultusunda sayısı belirlenecek olan engelli okuryazar adaylarından oluşan her kur için maksimum 40 günlük (birebir, yaklaşık 50 saat) eğitim süresi öngörüyor. Her kurda belirlenen okuryazar adayı engelli ve gönüllü öğretmen eşleştirmeleri yapılarak kur başlatılıyor.

Projede gönüllü öğretmen olmak veya bir yakınına okuryazarlık eğitimi aldırmak isteyenler başvurularını www.bizgonulluyuz.org sitesinden yapıyor. Ön başvurulardan sonra nihai gönüllü öğretmen veya okuryazar adayı engelli seçimi Belediye’nin proje koordinasyon ofisi (İrtibat Tel: 0 216.443 56 00 /317)  tarafından değerlendirilerek seçilecek ve eşleştiriliyor. Her gönüllü öğretmen eşleştiği engelliye gönüllü öğretmen katılım formunda belirttiği gün ve saatlerde evinde eğitim veriyor.

7 HAZİRAN’DA BAŞLIYOR
Projede bir gönüllü öğretmen ve bir okuryazar adayı engelliden oluşacak eğitim gruplarının bir araya gelmesi ile her 40 günde, bir kur düzenlenmesi planlanıyor. 

Her kur sonunda okuryazar adayı engelli sınava tabi tutularak, sınav sonunda başarılı olan kursiyerlere okuryazarlık sertifikası veriliyor. İlk kurda 100 kişilik gönüllü ve 100 kişilik okuryazar adayı engelliden oluşan bir eğitim grubunun oluşturulması hedefleniyor.

Başvurular Belediye Proje Koordinasyon birimince profesyonellerden oluşan bir danışman eğitim kurulunca değerlendiriliyor. İlk kur okuma yazma eğitimi 7 Haziran 2010’da başlıyor.

Projeyle ilgili detaylı bilgiye www.bizgonulluyuz.org ve www.umraniye.bel.tr adresinden ulaşılabiliyor.


 

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2010, 20:13
banner53
YORUM EKLE

banner39