banner39

'Belge sızdırmaya karşı belge' internete sızdı!

İngiliz savunma bakanlığının, gizli belgelerin sızdırılmasına karşı hazırladığı belge de internette.

Arşiv 06.10.2009, 17:06 06.10.2009, 18:46
'Belge sızdırmaya karşı belge' internete sızdı!


Dünya Bülteni/Haber Merkezi 

İngiltere'de Savunma Bakanlığı'nın personeline, gizli belgelerin internete sızdırılmasının nasıl önleneceğiyle ilgili tavsiyede bulunduğu belge de internete sızdı.

Daily Telegraph'ın haberine göre, Savunma Bakanlığı, silahlı kuvvetler ve istihbarat personeline yönelik olarak, bilgi güvenliğini koruma yollarıyla ilgili 2400 sayfalık belge hazırlandı.

Ancak bu belge de hassas bilgilerin kaynağı bilinmeyen kişilerce sızdırılıp yayımlandığı Wikileaks adlı internet sitesine sızdırıldı. Sızdırılan belgede personele, istihbarat kurumları, suçlular, terörist gruplar ve hoşnutsuz personelin yanı sıra gazetecilerden uzak durmaları tavsiye ediliyor.

Belgede, Çinlilerin "siyasi, askeri, ticari, bilimsel veya teknik her tür bilgiye karşı doymak bilmez açlıkları" olduklarına da dikkat çekiliyor, "en az 100 yıl batının gerisinde olan ülkenin, teknolojideki gelişmeleri yakalamak için bilgi çalma yoluna gidebileceği" iddia ediliyor.

Çinliler "iltifat uzmanı" olarak nitelenirken, "sağladıkları kolaylıklar ve yaptıkları iyilikler karşılığında bilgi isteyebilecekleri" kaydediliyor.

Rus istihbaratının güçlü ve yaygın bir ajan ağı olduğu vurgulanan belgede, Rusya'daki büyük otellerdeki tüm telefonların dinlenme ihtimalinin yüksek olduğu belirtiliyor.

Belge, 700 istihbaratçıya ait laptop bilgisayarların ve 200 hafıza kartının, geçtiğimiz dört yıl içinde kaybolduğu ya da çalındığı bilgisinin ortaya çıkmasının ardından hazırlanmış.

Belgenin internete düşmesinden sonra bir kez daha sarsılan İngiliz istihbaratı ve savunma bakanlığı ise, sadece belgenin yayınlanmasının "ulusal güvenliği tehlikeye attığı" yorumunu yapmakla yetindi.banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?