banner39

Belucistan'da cinayet gerginliği

Pakistan'ın güneybatısındaki Belucistan'da, bölgede etkili üç liderin öldürülmesi ardından üç günlük genel grev çağrısı yapıldı

Arşiv 10.04.2009, 17:07 10.04.2009, 17:07
Belucistan'da cinayet gerginliği


Bölgenin en büyük kenti Ketta'dan gelen haberler, grev çağrısına genellikle uyulduğu, işyeri ve okulların kapalı olduğu yönünde.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon cinayetlerin ciddi şekilde endişe yarattığını söyledi ve İslamabad yönetiminden cinayetlerin araştırılmasını istedi.

Kurbanların cesetleri, Turbat kasabası yakınlarında bulunmuştu. Dün, cinayetlerin duyulması ardından bölgedeki çok sayıda kasabada eylemler düzenlenmiş; çıkan çatışmalarda bir polis ölmüştü.

Öldürülen Beluci liderlerin taraftarları saldırılardan, bölgede isyancılarla mücadele eden Pakistan güvenlik teşkilatlarının sorumlu olduğu iddiasında bulunuyor.

Öldürülen siyasetçiler, kısa süre önce bölgede kaybolan kişilerin bulunması amacıyla hükümet girişimiyle oluşturulan komisyonun üyesiydiler.

Birleşmiş Milletler de Pakistan hükümetine komisyonun çalışmalarını sürdürmesinin temin edilmesi çağrısında bulundu.

Cinayetlerin eski bir gerginliği yeniden alevlendirdiğine dikkat çekiliyor. Beluci milliyetçiler bölgelerinin daha geniş özerklik haklarına sahip olması ve bölgedeki kaynakların yönetiminde daha fazla paya kavuşması talebiyle uzun yıllardır mücadele yürütüyor.

Bu taleplerden yola çıkan isyancı bir grup ise, silahlı mücadele ile bağımsızlık talebinde bulunuyor.

Kaynak: BBC

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?