banner39

Ben 17 Ağça 19 yaşında suç işledik

Malatya'da Zirve Yayınevi'nde düzenlenen baskınla ilgili olarak Hüseyin Üzülmez, kendisinin 17 yaşında suç işlediğini, bu olayda özellikle gençlerin kullanılmasının provakasyon olduğunu söyledi

Arşiv 21.04.2007, 12:51 21.04.2007, 12:51
Ben 17 Ağça 19 yaşında suç işledik

Malatya'da Zirve Yayınevi'ne düzenlenen baskında üç kişinin öldürülmesine tepkiler sürüyor. 17 yaşındayken gerçekleştirdiği Ahmet Emin Yalman suikastıyla adını duyuran yazar Hüseyin Üzmez, "Malatya her dönemde Türkiye'nin nabzı olmuştur, bu olay bir provokasyondur." diyerek, olay için Malatya'nın bilinçli olarak seçildiğini iddia etti.

Malatya'nın, Müslüman'ıyla gayrimüslimiyle barış ve kardeşlik içinde yaşanılan bir şehir olduğuna vurgu yapan Üzmez, şunları söyledi: "Bu olay orada tesadüfen olmadı. Böyle bir olayın Malatya'da yapılması bile provokasyon olduğunu kabul etmek için yeterlidir. Malatyalı çocuklar o yaşlarda çok heyecanlı olur; ben daha 17 yaşında heyecana başlamıştım, Ağca 19 yaşlarındaydı. Bu olayda çocuklar kullanılmışsa kesinlikle bir provokasyondur." Malatya Eğitim Vakfı Başkanı Şaban Taçyıldız ise cinayetin Malatya kültürüne ve insan yapısına uymadığını belirtti. Malatya'da değişik din ve kültüre mensup insanlar yüzyıllardır birlikte yaşadığına dikkat çeken Taçyıldız, "Bu talihsiz olayı tüm Malatya'ya mal etmek doğru değil. Türkiye üzerine oynanan oyunlar var. 18-19 yaşındaki çocukların seçilmesi, olayın basit bir saldırı olmadığını gösteriyor. Trabzon'un ve Sivas'ın başına getirilen olaylar şimdi de Malatya'da sahnelenmek isteniyor." dedi.

Gençliğe sevgi aşılamalıyız

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu da, Malatya'da yaşanan olaylardan sonra yeni yetişen nesillere insan sevgisinin daha fazla aşılanması gerektiğinin ortaya çıktığını söyledi. Kutlu Doğum Haftası'nda 'Hazreti Peygamber'i anma, anlama, sevme ve insan sevgisi'ni insanlara anlatmaya çalıştıklarını aktaran Bardakoğlu, "Malatya'da yaşananlar insan sevgisine daha çok vurgu yapmamız gerektiğini bir kez daha bize öğretmiş oldu.'' dedi. Cinayetin yeni nesli eğitme konusunda daha hassas davranılması gerektiğini gösterdiğini anlatan Bardakoğlu, şöyle konuştu: "Onlara insan sevgisini daha çok aşılamamız gerekir. İnşallah bu tür kötü örnekler son bulur da başkalarının eline İslam'ı, karalama fırsatı vermeyiz."

Kaynak: Zaman

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?