banner39

Benezir Butto Pakistan sinemalarında

Pakistan sinemaları iki yıl önce suikast sonucu hayatını kaybeden Benazir Butto'nun hayat hikayesine ev sahipliği yaptı.

Arşiv 14.06.2010, 14:02 14.06.2010, 14:04
Benezir Butto Pakistan sinemalarında

Ubeyd-ur Rahman / Dünya Bülteni / Pakistan 

Pakistan'ın eski başbakanlarından Benazir Butto’nun hayatı belgesel film yapılarak Pakistan sinamalarda gösterime sunuldu.

İngilizcede yapılan filmin yöneticisi ünlü yönetmen ve Butto’nun arkadaşı Mark Sehgal. Sehgal, filmi Pakistan’dan önce ABD ve Kanada’da yayınlanmıştı.

Filmde eski cumhurbaşkanı General Perveyz Müşerref, ABD’de Pakistan elçisi Hüseyin Hakkani, kocası Asif Ali Zerdari, kız kardeşi Sanam Butto ve çocukların röportajları da bulunuyor. Önceki gün İslamabad Sinemasında ilk gösterimi sırasında Belgesel Filmi seyrederken İletişim bakanı Kamaruzzaman Kaire ve diğer Parti liderler ile üyeler duygusal manzaralardan dolayı kendini tutamayarak ağlamaya başladılar.

Bir saat 45 dakkalık filmde Benazir Butto’nun hayatı, eğitimi ve Siyasi mücadelesinin gerçek sahneleri gösterildi. Babası ve Pakistan Halk Partisi kurucusu Zulfikar Ali Butto’nun siyasi hayatı ve mücadelesi de konu alındı.

Filmi seyredenler, filmin örnek ve ders alabilecek bir hayat hikayesini içerdiği konusunda hemfikirdiler.

İzleyenler ayrıca, filmin Urduca'ya da çevrilmesi gerektiğini belirttiler.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?