banner15

'Benim kalbim de 07.10'da durdu'

Gazze'de dün sabah okullarına giderken silahlı kişilerin saldırısı sonucu hayatını kaybeden 3 çocuğun annesi Linda Ebu Takiyya, isyan etti.

'Benim kalbim de 07.10'da durdu'

Gazze'de, dün sabah okullarına giderken henüz kim oldukları belirlenemeyen silahlı kişilerin açtığı ateşle öldürülen Filistin istihbaratının üst düzey isimlerinden Baha Baluşe'nin 3 çocuğunun annesi Linda Ebu Takiyya (30), çocuklarının ölümüyle, artık kendisinin de öldüğünü belirterek, "Benim kalbim de (dün) saat 07.10'da durdu" dedi. Linda Ebu Takiyye, çocuklarının öldürülmesiyle ilgili sorumluların suskunluğunu eleştirerek, bundan bütün Filistin toplumunun sorumlu olduğunu söyledi.

Ebu Takiyye, "Filistinliler'in inşa etmeye çalıştığı devlet rüyası bu mu" diye sordu. Linda Ebu Takiyye, Gazze şehrindeki evinde olayı anlatırken, silah seslerini kendisinin de duyduğunu, bunun üzerine hemen kız kardeşini çağırdığını belirtti ve " Koş, bak. Sanırım bizim çocuklar, araçlarını görüyorum ama neler olduğunu bilmiyorum" dediğini söyledi.

Ortanca çocukları 6 yaşındaki Ahmed'in hasta olduğunu söyleyerek o sabah okula gitmek istemediğini, ancak 10 yaşındaki ağabeyi Osama'nın onu okula sürükleyerek götürdüğünü belirten anne, "Keşke ben de onlarla gitseydim ve ölseydim" diye konuştu. Çocuklarının en küçüğü 3 yaşındaki Salim de abileriyle, onları okula götüren araçta bulunuyordu.

Taranan araçta bulunan korumalardan biri ölmüş, bir diğeri de yaralanmış; ayrıca kurşunlar çevrede bulunan 4 çocuğu da yaralamıştı. 10 yaşındaki oğlu Osama'nın son sözlerini sürekli tekrarlayan acılı anne, "Bana (Anne, dersimi çalıştım, tam not alacağım) dedi. Bilmiyordu ki, gece yarasaları onları bekliyordu. Onun ve kardeşinin başına kurşunlar yağdıracaklarını bilmiyordu" diye konuştu.

Sürekli çocuklarının odasında oturan anne, "Artık yeter...Daha önce Taysir Hatip ve Cad et-Tayyih'i (Filistin istihbaratının geçen aylarda öldürülen görevlileri) öldürdüler. Eşimin istihbarat servisinde çalışması mı suç? Hükümet nerede, başkanlık nerede" dedi. Gazze'deki Şifa hastanesi doktorları, çocuklardan birinin başından 10 kurşun çıkarıldığını belirttiler. Filistin istihbarat servisinde çalışan baba Baha Baluşe'nin, her sabah arabasıyla çocuklarını okula bıraktığı belirtiliyor.

Arabanın camlarının, içerisi görülmeyecek şekilde koyu camlı olduğu da belirtilirken, hedefin Baluşe'nin kendisi olduğu da ifade ediliyor. Gazze'deki kaynaklar, Filistin istihbaratının geçen Eylül ayı ortalarında öldürülen ikinci ismi Cad et-Tayih'in, Hamas'ın Suriye'den Ürdün'e silah kaçakçılığıyla ilgili bir dosya üzerinde çalıştığını, et-Tayih'in öldürülmesinin ardından, dosyanın sorumluluğunun Baha Baluşe'ye devredildiğini de bildirdiler.

Cad et-Tayih, Filistin Başbakanı İsmail Haniye'nin evinin yakınında, yine arabasının kurşunlanmasıyla, araçta bulunan diğer 4 kişiyle ölmüştü. Araçtaki cep telefonları ve bazı belgelerin de kaybolduğu ortaya çıkmış; ancak kameralar ve güvenlik güçlerince sıkı korunan Haniye'nin evinin yakınındaki suikastı kimin ya da kimlerin yaptığı ortaya çıkarılamamıştı. Baluşe'ye de geçen aylarda bir suikast girişiminde bulunulmuştu.

Çocukların hunharca öldürülmesi, Gazze'de Hamas ve El Fetih gerginliğini artırırken, Han Yunus'ta bazı okul öğrencilerinin, olayı protesto için düzenledikleri gösteri sırasında, İçişleri Bakanı Said Siyam'ın özel güvenlik güçlerine taşlarla saldırdığı, bunun üzerine askerlerin çocukların üzerine ateş açarak 4'ünü yaraladığı da belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48