Berezovski'nin yarım bıraktığı cami tamamlanacak

Karaçay-Çerkesya müslümanları on yıldır tamamlanamayan camileri için kolları sıvadı

Berezovski'nin yarım bıraktığı cami tamamlanacak

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Karaçay-Çerkesya’da inşası farklı sebepler öne sürülerek ertelenen Merkez Camii için müslümanlar harekete geçti. Öte yandan, Çerkeska yakınında bulunan Psıj kasabasında da Müslümanlar ikinci bir camii inşa etmeyi, ve en kısa zamanda inşaat çalışmalarını tamamlamayı hedefliyor.

Tamamı müslüman olan sekiz bin kişilik kasabada şu anda sadece bir 100 kişinin ibadet edebileceği bir camii bulunuyor. Psıj imamı Hasanbi Hacı’nın sözlerine göre, yeni camii bin kişinin ibadet edebileceği bir mekan olacak ve kasaba merkezinde bulunacak.

Bu caminin aslında doksanlı yılların sonunda Karaçay-Çerkesya’dan milletvekili seçilen iş adamı Boris Berezovski tarafından inşa edilmeye başlandığını hatırlatan Hacı, Berezosvki’nin başta yardım sözü verdiğini ve on yıl önce temelin atılması sırasında maddi kaynak sağladığını bildirdi. Ancak daha sonra mali kaynak sağlanamaması yüzünden inşaat çalışmaları yarım kaldı.

Şu anda ise bölge halkı kendi imkanlarını bir araya getirerek inşaat çalışmalarını tamamlamaya çalışıyor. Son çalışmaların yapılması için 8 milyon rubleye daha ihtiyaç duyulduğu belirtildi.


İslam.ru

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2010, 16:30
banner53
YORUM EKLE

banner39