banner39

Berger: Çin yeni dünya lideri olamaz

Rusya Bilimler Akademisi Uzak Doğu Enstitüsü uzmanına göre 'Çin güçlü', ama 'dünya lideri' olacak kadar değil...

Arşiv 30.09.2009, 16:37 30.09.2009, 16:40
Berger: Çin yeni dünya lideri olamaz


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rus gazetesi Vremya Novostey'de bir makale kaleme alan Rusya Bilimler Akademisi Uzak Doğu Enstitüsü uzmanı Yakov Berger, Çin Halk Cumhuriyeti'nin yarın kutlanacak olan 60. yıldönümü öncesinde 'yükselen gücü' değerlendirdi.

Berger, 1 Ekim 1949'dan bu yana değişen Çin'in gerçeklerini yansıtmak istediğini kaydetti. Berger'e göre, altmış yıl önce komunizmi tercih eden Çin yönetimi, son 30 yılda yaptığı reformlarla, batıdaki ve dünyanın çeşitli ülkelerindeki solcular tarafından yanlış yorumlandığını ortaya koydu.

Rus uzman, Çin'in en önemli reform çabasının dünyaya açılmak olduğunu, zamanla dünyaya daha fazla etki yapacağını öne sürdü. Küresel mali krizin etkilerinin Çin'de çok daha az hissedilmesinin, bu ülkenin önemini ve ekonomi politikalarının doğruluğunu gösterdiğini de savundu.

Ancak tüm bu yaşananlar Berger'e göre batılı solcuların iddia ettiği gibi Çin'in dünyanın lideri konumuna geleceği, Konfuçyuzmin dünya inancı olacağı, Londra ve New York yerine Şangay'ın dünya mali merkezine dönüşeceği, yenın doların yerini alacağı, Çince'nin İngilizce ile rekabet edeceği anlamına gelmiyor. Rus bilim adamı bu tür görüşlerin gerçeği yansıtmadığını ve bunu anlamak için SSCB gerçekliğine bakmanın yeterli olacağını savunuyor.

Berger'e göre, her ne kadar ABD'nin yerini alabileceğine inanmasa da, Çin'in rolü, hem kendi bölgesinde hem de dünyanın diğer bölgelerinde giderek artacak ve milletlerarası sorunların çözülmesinde daha etkin olacak.

 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?