banner39

Berlin duvarı tehlike altında

Soğuk Savaşın en önemli sembollerinden biri olan Berlin duvarının ayakta kalan kısmı restore edilmemesi nedeniyle yıkılmakla karşı karşıya.

Arşiv 19.08.2007, 13:15 19.08.2007, 13:15
Berlin duvarı tehlike altında


Berlin Duvarı’nın 9 Kasım 1989 günü büyük bir kesimi yıkılmış ancak Spree nehri kıyısındaki bir bölümü bir dizi sanatçı tarafından iki Almanya’nın yansımalarının resmedildiği bir açık hava galerisine çevrilmişti. Zira duvarın bu bölümü Doğu Yakası Galerisi olarak adlandırılıyor.

24 ülkeden 118 sanatçının “anti-faşist koruma bariyeri” oluşturmak için duvarın bu kesimine eserlerini çizmişti.

Günümüzde de hala Berlin’in başlıca turistik mekanlarından biri olan duvar günümüzde yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya.

Zira kirlilik, restorasyon için yeterli fonun ayrılmaması, grafittiler Berlin duvarına ciddi zarar vermiş durumda. Bugüne kadar duvara yeterli ilgi gösterilmemesi günümüzde bir restorasyon çalışmasını da riske sokuyor. Yetkililer duvarda oluşan çatlaklar ve çürüme nedeniyle resimleri kazımadan bir restorasyon gerçekleştirilmesinin mümkün olmadığını dile getiriyor.

Restorasyonun maliyeti de ayrı bir sorun. Ciddi ekonomik sorunlar yaşayan Berlin eyaletinin 3 milyon Euro’yu aşan restorasyon faturasını ödemesi mümkün gözükmüyor. Berlin’in şu anda merkezi hükümete milyarlarca Euro borcu bulunuyor.

Öte yandan her ne kadar turistler Berlin Duvarına akın etse de Berlinliler duvarı son derece antipatik buluyor. Tagesspiel gazetesinin yaptığı bir ankete göre Berlin’de yaşayanların sadece yüzde 27’si duvarın restore edilmesine taraftar.

Berlin idaresi ise bir restorasyona girişmek istiyor. Ancak Berlin’in bütçesi sadece duvarın kaba restorasyonuna yetiyor. Resimlerin yeniden yapılmasının maliyetini karşılama konusunda ise Berlin oldukça isteksiz.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında Sovyetler Birliği ve ABD ve İngiltere tarafından işgal edilen Berlin, 1961 yılında inşa edilen Berlin duvarıyla resmen ikiye bölündü. Yapımına yüz milyonlarca mark harcanan duvar Batı Berlin'i adeta DDR tarafından kuşatılmış bir adacık haline getirdi. Duvar çok sayıda insanın da ölümüne sebep oldu.

Kaynak: ANF

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?