Berlin'de Ömer ibn-i Hattab Camii açıldı

Berlin'de Türklerin ve diğer göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı Kreuzberg'de Ömer ibn-i Hattab Camii açıldı.

Berlin'de Ömer ibn-i Hattab Camii açıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da yoğun tartışmalara neden olan minare tartışmaları Müslümanların cami inşaa etme arzusuna mani olmadı. Almanya'nın başkenti Berlin'in Kreuzberg semtinde daha çok Filistinli ve Lübnanlı yardımseverlerin hayırlarıyla Ömer İbn-i Hattab adında bir cami yapıldı.

Alman basınında çıkan haberlere göre 1000 kişinin ibadet edebileceği kapasiteye uygun olarak inşa edilen camii 12.5 milyon dolara malolurken Alman ırkçıların yoğun protestolarına maruz kaldı. Alman ırkçıların yaşam ve ibadet özgürlüğüne sık sık müdahalede bulunmaya çalışması Müslüman yardımseverler tarafından dikkate alınmazken, Kreuzberg'de inşa edilen Ömer İbn-i Hattab Camii Müslüman topluluklar tarafından büyük sevgi gösterileriyle karşılandı.

5000 metrekarelik inşa edilen camii Müslüman topluluğun önemli bir ibadet ihtiyacı eksikliğini karşılarken caminin ibadethane olarak kullanılmasının yanısıra kültürel ve sosyal aktiviteler yapmasının da önünü açacak genişletilmeler yapıldı. Ömer İbn-i Hattab Camii'nin zengin bir kütüphanesinin oluşması için kolları sıvayan Müslümanlar, toplanan paraların ilmi ve kültürel etkinliği arttırma yolunda da kullanılacağını belirtti.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2010, 15:29
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
şaban
şaban - 10 yıl Önce

Allah bu gibi hayırli işlerde müslümanlarin kalbine bu gibi amellere iştrak etmelerini nasip etsin

banner39