banner39

Berlusconi 24 saat gözetim altında

Yumruklu saldırıya uğrayıp burnu kırılan İtalya Başbakanı Berlusconi 24 saat gözetim altında kalacak.

Arşiv 13.12.2009, 22:40 13.12.2009, 22:40
Berlusconi 24 saat gözetim altında

İtalya'da Başbakan Silvio Berlusconi'nin, Milano'da miting sonrasında yumruklu saldırıya uğramasına siyaset dünyasından tepki yağıyor.

Saldırı sonrasında San Raffaele Hastanesi'ne kaldırılan Berlusconi'nin 24 saat gözetim altında tutulacağı belirtildi. Acil serviste kontrolden geçirilen Berlusconi'nin sağlık durumunda kaygı verici durum olmadığı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre Berlusconi, acil servisteki ilk müdahalenin ardından yüzünde bir buz torbasıyla sedyeyle gözetim altında tutulacağı odaya nakli sırasında, sağlık görevlisinin elini tutarak, "İyiyim" dedi.

Siyasi yetkililerin büyük çoğunluğu Başbakana geçmiş olsun dileğinde bulunup saldırıyı kınarken, muhalefetteki İtalyan Değerler Partisi (İDP) Genel Başbakanı Antonio Di Pietro, Berlusconiyi suçladı.

İtalya'daki Temiz Eller dönemindeki savcılığının ardından siyasete atılan Di Pietro, Milano'daki saldırıya ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Ben, şiddet olsun istemiyorum. Ancak Berlusconi, davranışlarıyla ve umursamazlığıyla insanları kışkırtarak şiddete yöneltiyor" dedi.

Di Pietro, "Milyonlarca insanın işinden olduğu, ay sonunu getirmekte zorlandıkları bir dönemdeyiz. Berlusconi ise kendisini ve de salt kendi çıkarlarını kollayacak kanunlar çıkarma amacıyla parlamentoyu adeta bloke etmiş vaziyette. İnsanların böyle bir Başbakanı her gün görmekten duydukları rahatsızlığı gayet iyi anlıyorum" diye konuştu.

Di Pietro'nun bu sözleri ise merkez sağ koalisyonun tepkisine neden oldu.

Dışişleri Bakanı Franco Frattini, Berlusconi'nin saldırıya uğramasından derin üzüntü ve kaygı duyduğunu belirterek, "Bu son derece vahim bir hadisedir. Halk dolduruşa getirilirse biri de pekala saldırıya geçebiliyor. Sayın Di Pietro ise saldırıyı kınayacağına, esas itibarıyla neredeyse mazur görüyor. Di Pietro'nun bu tepkisi İtalya ve parlamento adına utanç vericidir" dedi.

Bu arada, gözaltına alınan 42 yaşındaki İtalyan saldırganın kimliği Massimo Tartaglia olarak açıklandı.

Tartaglia'nın daha önce 10 yıl psikolojik tedavi gördüğü, tedavisiyle ilgilenen psikoloğun, Milano Emniyet Müdürlüğüne çağrıldığı öğrenildi.

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?