banner15

Berlusconi, kendine pay çıkardı

İtalya Silvio Başbakanı Berlusconi, "Türkiye ile Rusya arasındaki süreçte aktif bir rol oynadım" dedi.

Berlusconi, kendine pay çıkardı


İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında dün Ankara'da enerji başta olmak üzere çeşitli sektörlerde antlaşmalar imzalanmasıyla sonuçlanan süreçte aktif bir rol oynadığını söyledi.

Berlusconi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Başbabakanı Vladimir Putin başkanlığındaki imza törenini Ankara'da izlemesinin ardından İtalya;ya dönüşünde yaptığı değerlendirmede, "Bu antlaşmaların oluşumunu adım adım takip ettim. İtalya için bir başarı olan bu antlaşmalar, tüm Avrupa için de önem arz ediyor" dedi.

Berlusconi, Roma'da başbakanlık binasında gazetecilere yaptığı değerlendirmede, İtalyan enerji şirketi ENI'nin hem Güney Akım doğalgaz boru hattı, hem de Samsun-Ceyhan petrol boru hattı projelerinde yüzde 50 pay sahibi olduğunu anımsatarak, "Güney Akım'ın Türk kara sularında gerçekleşmesini, Rusya'nın da petrol boru hattı projesinde ortak olarak yer almasını güvence altına aldık. Bu büyük bir başarı değil midir? Değil diyorsanız ispat edin" diye konuştu.

Berlusconi, Rusya Federasyonu ile Türkiye arasında aktif girişimlerde bulunduğunu belirterek, "Başbakan Putin'in bana verdiği vekaletle Başbakan Erdoğan nezdinde çok aktif bir rol oynadım. Erdoğan'ın verdiği vekaletle de Putin nezdinde çok aktif bir rol oynadım" dedi.

Dünyanın pek çok lideriyle şahsen dost olduğuna değinen Berlusconi, "Tunus'tan Libya'ya, Cezayir'den Mısır'a, Türkiye'ye varana dek Akdeniz'deki tüm liderlerle şahsen taşımaktayım. İlişkilerde bu tür dostluklar da çok önemlidir" diye konuştu.

Berlusconi, Roma'da yaptığı değerlendirmede, ENI'nin Türkiye'deki nükleer santral ihalesine katılmasının ihtimal dahilinde olduğunu da iddia etti. İtalya;daki enerji uzmanları ise, ENI'nin Türkiye;deki nükleer santral ihalesine katılmasının ancak yüzde 10;luk bir ihtimal olduğunu ileri sürdüler.

Kaynak : AA

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2009, 20:55
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35