banner39

Berlusconi'ye mahkeme yolu açıldı

İtalya'da Anayasa Mahkemesi, dokunulmazlık yasasını kaldırarak Başbakan Silvio Berlusconi'nin vergi yolsuzluğu ve rüşvetten yargılanmasının önünü açtı.

Arşiv 08.10.2009, 07:54 08.10.2009, 07:54
Berlusconi'ye mahkeme yolu açıldı


İtalya'da Anayasa Mahkemesi, cumhurbaşkanı, başbakan, senato ve meclis başkanlarına görev sürelerince dokunulmazlık hakkı tanıyan yasanın iptaline oy çokluğuyla karar verdi. Mahkeme, konuya ilişkin yasal düzenlemenin mevcut anayasayla bağdaşmadığına, dokunulmazlık düzenlemesi için anayasa değişikliğine gereksinim bulunduğuna hükmetti.

Böylece, Berlusconi hükümetinin dokunulmazlık konusunda çıkardığı ikinci yasa da Anayasa Mahkemesi engeline takılmış oldu. Berlusconi liderliğindeki merkez sağın daha önce çıkardığı ilk yasa, 2004 yılı başında Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Yeni durumda Berlusconi vergi yolsuzluğu, sahte hesap kullanma ve muhalif senatörlere rüşvet verme girişimleri yüzünden yargılanabilecek.

'Mahkeme de solcu'

Başına gelen her kötü şeyden solcuları sorumlu tutmasıyla ünlenen Berlusconi mahkemeyi de solculukla suçladı ve "Hiçbir şey umurumda değil. Dokunulmazlık olsa da olmasa da yola devam. Anayasa Mahkemesi solcuların elinde. 11 üyenin solcu olduğu bir mahkemenin dokunulmazlık yasasına onay vereceğine zaten inanmıyordum. Zaten cumhurbaşkanının da hangi taraftan olduğunu biliyoruz. Bizim mücadelemiz sürecek. Yaşasın İtalya, yaşasın Berlusconi" dedi.

Siyasi gözlemciler, özel hayatındaki skandallar yüzünden zaten zor durumda bulunan başbakanı ve İtalya'yı daha çalkantılı günlerin beklediğini belirtiyorlar. Milano'daki Bocconi Üniversitesi'nden Tito Boeri, "Bu, İtalya için iyi bir haber değil. Berlusconi zaten bir topal ördekti. Şimdi artık daha da iktidarsız bir hükümetin başında olacak" diyor.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?