banner39

Berlusconi'ye yargı yolu açıldı

İtalya'da dokunulmazlık yasası, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Arşiv 07.10.2009, 21:00 07.10.2009, 21:00
Berlusconi'ye yargı yolu açıldı


İtalya'da Başbakan Silvio Berlusconi'yi de yakından ilgilendiren dokunulmazlık yasası, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Anayasa Mahkemesi oy çokluğuyla, Alfano Yasası olarak bilinen bu kanunun anayasaya aykırı olduğuna hükmetti. Yasanın iptaliyle Berlusconi'nin yargılanması mümkün olacak. Anayasa Mahkemesi, İtalya'da Cumhurbaşkanı, Başbakan, Senato ve Meclis Başkanlarına görev sürelerince dokunulmazlık hakkı tanıyan yasanın iptali yönünde karar verdi. Mahkeme, konuya ilişkin yasal düzenlemenin mevcut anayasayla bağdaşmadığına; dokunulmazlık konusunda normal bir yasal düzenlemenin yeterli olmayacağına;bunun için anayasa değişikliğine gereksinim bulunduğuna hükmetti. Böylece, Berlusconi Hükümeti'nin dokunulmazlık konusunda çıkardığı ikinci yasa da Anayasa Mahkemesi engeline takılmış oldu.

Berlusconi liderliğindeki merkez sağın daha önce çıkardığı ilk yasa, 2004 yılı başında Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Anayasa Mahkemesi, o dönemde de dokunulmazlık yasasının eşitlik ilkesiyle bağdaşmadığı gerekçesiyle iptali yönünde karar vermişti. Yasanın iptali Berlusconi'yi yolsuzluk ve rüşvetle suçlayan, ancak dokunulmazlık yasası nedeniyle askıya alınan iki davanın yeniden görülmeye başlanmasını da mümkün hale getirdi.

Kaynak: AA

 

banner53
Yorumlar (0)
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?