banner39

Berlusconi'ye yolsuzluk suçlaması ve ceza şoku

Berlusconi'nin şirketine 750 milyon euro ceza kesildi, İtalya başbakanı yolsuzlukla suçlandı

Arşiv 05.10.2009, 15:43 05.10.2009, 15:43
Berlusconi'ye yolsuzluk suçlaması ve ceza şoku

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İtalya'da yargı ile iktidar arasındaki gerilim yeni bir boyut kazandı.

İtalya'da Milano Mahkemesi Berlusconi ailesine ait şirketlerden biri olan Fininvest'i 750 milyon avroluk tazminata mahkum etti.

Mahkumiyet kararının bugün açıklanan 140 sayfalık gerekçesinde, Fininvest'in yaptığı yolsuzluktan Başbakan Silvio Berlusconi'nin de sorumlu olduğu belirtilerek, "Yolsuzluktan Berlusconi de eşit düzeyde sorumludur" ifadesine yer verildi.

Milano Mahkemesi yargıçlarından Raimondo Mesiano tarafından kaleme alınan gerekçeli kararda, Fininvest'in Mondadori Yayınevi'ni yolsuzluk neticesinde ele geçirdiği hatırlatılarak, "Yapılan yolsuzluktan holding sahibinin de aynen sorumlu tutulması gerektiği" savunuldu.

Karara göre Fininvest'in, Mondadori Yayınevi'ni ele geçirirken usulsüzlük yaparak mağdur ettiği Carlo De Benedetti başkanlığındaki CIR holdinge 750 milyon avro tazminat ödemesi gerekecek.

Fininvest, Milano Mahkemesi'nden çıkan mahkumiyet kararını temyize götüreceğini açıklarken, Berlusconi'ye bağlı gazetelerden Il Giornale'nin, yargı kararını, "Başbakana karşı darbe girişimi" olarak nitelemesi dikkati çekti.

Berlusconi hakkındaki dokunulmazlığın kaldırılması davasında da karar çarşamba günü Anayasa Mahkemesi tarafından açıklanacak.

Anayasa Mahkemesi'nin dokunulmazlığını kaldırması durumunda, Berlusconi aleyhine yolsuzluk davası açılabilecek.

İtalya başbakanının sahibi olduğu gazeteler, "bazı yargı mensuplarının Başbakan Berlusconi'yi iktidardan uzaklaştırmak için yargıyı siyasete alet" ettiğini savunuyor.

Siyasi analistler ise, kararın ardından bir de mahkeme önünde hesap vermek zorunda kalacak bir başbakanın, çok ciddi "yara" alacağını öne sürüyor.

İtalya'da kimse başbakan Berlusconi'nin istifa edeceğine ise inanmıyor.

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?