banner39

Berri'den Lübnanlılara 'bayram hediyesi'

Gazete, Berri'nin önerisinin iki temel noktadan oluştuğunu yazıyor: "Ulusal birlik hükümeti kurulsun ve seçim kanunu siyasi yapıyı yeniden şekillendirecek şekilde değiştirilsin."

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Berri'den Lübnanlılara 'bayram hediyesi'

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Berri'den Lübnanlılara 'bayram hediyesi'

 

Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, dün yaptığı açıklamada Lübnan'daki siyasi gerilimi dağıtmak için diyalog önerisinde bulunmuştu. Bugünkü Arap gazetelerinin bir çoğunda işte bu öneriyle ilgili haberler yer alıyor.

 

Eş-Şarku'l-Evsat gazetesinde haber, "Berri'nin 'bayram hediyesi': Siyasi yapıyı yeniden şekillendirecek bir seçim kanunu" başlığıyla veriliyor.

 

Haberde, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah ile Müstakbel Akımı lideri Sa'd El-Hariri'nin bayramda bir araya gelmesi beklenirken bunun gerçekleşmediği ve yerine Berri'nin önerisinin geldiği belirtiliyor.

 

Gazete, Berri'nin önerisinin iki temel noktadan oluştuğunu yazıyor: "Ulusal birlik hükümeti kurulsun ve seçim kanunu siyasi yapıyı yeniden şekillendirecek şekilde değiştirilsin."

 

Londra'da yayımlanan El-Hayat gazetesi de bugünkü sayısında aynı habere geniş yer ayırmış. Haberde, Berri'nin diyalog toplantıları için 15 günlük bir süre tanıdığı ve bunun bazı kesimler tarafından bir tür tehdit olarak algılandığı da ifade ediliyor.

 

Haberde ayrıca, Lübnanlı grupların Berri'nin önerisini olumlu karşıladıkları fakat toplantıların gündemiyle ilgili bir takım farklı önerilerinin olduğu söyleniyor.

 

 

Çobanın yaptığı yemekten zehirlendiler

 

Suudi Arabistan El-Vatan gazetesinin bugünkü sayısında, bayramın ikinci günü akşamı yedikleri yemekten zehirlenen 10 ailenin hikayesi anlatılıyor. Haber, ülkede sık sık yaşanan bir başka soruna da ışık tutuyor: Kaçak işçiler…

 

Gazetenin yazdığına göre, Mekke'deki bir lokantanın aile bölümünde akşam yemeği yiyen aileler yemekten sonra rahatsızlanıp hastaneye kaldırılmış ve aralarında çocukların ve kadınların da bulunduğu hastaların yedikleri yemekten zehirlendikleri anlaşılmış.

 

Güvenlik güçlerinin lokantada çalışanların oturum izinlerini incelemesi sonucu, lokantada çalışan Yemenli işçilerin çoban, oto tamircisi, çeşmeci ve elektrikçi gibi mesleklerden olduğu anlaşılmış. Suudi Arabistan kanunları, işçilerin oturum izninde belirtilen meslek dışında çalışmalarına izin vermiyor.

 

 

Katar, Suriye ve İspanya ortak girişimi

 

Katar'da yayımlanan Eş-Şark gazetesi, bugünkü manşet haberini "Nizal: Hamas ve Fetih'i bir araya getirmek için Katar-Suriye-İspanya aracılığı" üstbaşlığıyla veriyor.

 

Haberde, Katar Dışişleri Bakanı Hamed bin Casim El Sani'nin Madrid'de İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos ile yaptığı görüşme hakkında bilgi veriliyor.

 

Haberde ayrıca, Hamas Siyasi Büro üyelerinden Muhammed Nizal'in, Hamas ve Fetih hareketleri arasında bir toplantı düzenlenebilmesi için Katar,Suriye ve İspanya'nın ortak bir girişimi olduğunu ve bu toplantının bayramdan sonra Şam'da yapılmasının planlandığını açıkladığı yazıyor.

 

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?