banner39

Beş aile 'TSK mayını'ndan davacı oldu

27 Mayıs 2009'da, 7 askerin hayatını kaybetmesine yol açan Çukurca'daki mayın patlamasıyla ilgili önemli bir gelişme yaşandı.

Arşiv 21.04.2010, 07:54 21.04.2010, 08:27
Beş aile 'TSK mayını'ndan davacı  oldu

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Hakkari’nin Çukurca ilçesinde 7 askerin hayatını kaybetmesine yol açan mayınların TSK’ya ait olduğunun ortaya çıkması sonrasında, 3 aile daha sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu. Daha önce iki ailenin suç duyurusu yapması ile toplam 5 asker ailesi sorumluların cezalandırılmalarını istedi. Deniz Demirci’nin ailesi Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nde ayrıca sorumlular hakkında toplam 175 bin liralık tazminat davası da açtı. Aileler, askeri savcılığın dosyaya koyldurduğu ‘kısıtlılık’ kararına da itiraz etti.

GENELKURMAY’A DİLEKÇE VERDİLER

Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nın görevsizlik kararının ardından askerler Kemal Özevin, Cafer Çelik ve Adil Yıldız’ın babaları Genelkurmay’a sorumluların cezalandırılması için şikayetçi oldu. Olayın ardından Uzman Çavuş Ziya Bener`in kardeşi Refik Bener ile  Deniz Demirci’nin annesi Raziye Demirci, Hakkari Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

AİLE 175 BİN LİRA TAZMİNAT İSTİYOR

Suç duyurusunda bulunarak oğulları Deniz Demirci’nin TSK mayınıyla hayatını kaybettiğini öğrenen Demirci Ailesi, ayrıca manevi tazminat davası açtı. Milli Savunma Bakanlığı’na karşı Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’ne (AYİM) Demirci’nin annesi, babası ve üç kardeşi adına dava açan avukat İsmail Kılıç “Deniz Demirci’nin TSK tarafından döşenen mayınlarla şehit olması ailesinin acısının katlanmasına neden olmuştur” diyerek manevi tazminat talep etti. AYİM’e açılan davada üç kardeş için 75 bin, anne ve babası için 100 bin TL’lik manevi tazminat talep edil

Ses kaydı dehşete düşürmüştü

Demokratik açılım sürecini başlatan Başbakan Tayyip Erdoğan'ın kapatılan DTP'nin Genel Başkanı Ahmet Türk'e verdiği randevuyu ertelemesine sebep olan mayın olayı, internette yayınlanan ses kaydı sonrası aydınlandı. Söz konusu kayıtlarda, Tuğgeneral Z.E., mayınları bizzat kendisinin yerleştirdiğini söylüyor ve Tümgeneral G.K.'ye "Komutanım sizi böyle sıkıntıya soktuğum için kahroluyorum." diyordu. Tümgeneral K. ise "Hiçbir sıkıntı yok bak, hiçbir sıkıntı yok. Biz aynen planladığımızı uygularız. Hiç önemli değil. Kahrolacak bir şey yok." cevabını vererek Z.E.'yi teselli ediyordu.

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?