banner39

Beş Yıldızlı askeri cezaevi

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Hasdal Askeri Cezaevi'ni diğer tüm sivil ve askeri cezaevlerine örnek gösterdi.

Arşiv 10.06.2010, 05:56 10.06.2010, 05:56
Beş Yıldızlı askeri cezaevi

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu,  İstanbul'da bulunan Üçüncü Kolordu bünyesindeki Hasdal Cezaevi'nde incelemelerde bulundu. Komisyon Başkanı Zafer Üskül başkanlığındaki heyet, inceleme sonucunda hazırladığı taslak raporda Cezaevi'nden övgüyle söz etti.

Raporda, Hasdal Cezaevi'ne 'her koğuşta ayrı havalandırma olmaması' haricinde tam puan verildi. Komisyon, Hasdal'ı diğer tüm sivil ve askeri cezaevlerine örnek olarak da gösterdi.

Cezaevi yönetiminin çeşitli spor aletlerini tedarik ederek tutuklu ve hükümlülere spor yapma imkanı tanıması ve spor malzemeleri dağıtması ile cezaevindeki kütüphane uygulaması, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu tarafından takdirle karşılandı.

Raporda,  'Kışlada cep telefonu serbest olsun' önerisi de yer aldı. Komisyonun, askeri cezaevlerinde re'sen başlattığı inceleme kararı çerçevesindeki Hasdal raporunda, 'Bu incelemenin amacı; hükümlü ve tutukluların maddi ve manevi dokunulmazlığının ihlal edilip edilmediği, ceza infaz kurumundaki yaşam koşulları, sağlık hizmetleri başta olmak üzere hükümlü ve tutukluların infaz kurumu ile ilgili şikayetleri hakkında görüşme ve gözlemlerde bulunarak varsa sorunları tespit etmek, uygulayıcılarda insan haklarına uygun hareket etme konusunda duyarlılık oluşturmak ve bu duyarlılığın devamını sağlamak ile hak ihlallerinin yaşanmaması için nelerin yapılması gerektiğini belirlemek ve alınması gereken tedbirleri ortaya koymaktır.'

HASDAL'DA KALANLAR
Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek
Tümgeneral Abdullah Dalay
Korgeneral Yurdaer Olcan
Askeri Savcı Albay Ahmet Zeki Üçok
Amirallere Suikast davasındaki teğmenler Faruk Akın, Sinan Efe Noyan, Tarık Ayabakan, Burak Düzalan

Kaynak: Akşam

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?