banner39

Beşir Atalay, PKK sorunu için Irak'a gitti

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, PKK sorununun ortadan kaldırılması konusunda Irak merkezi yönetimi ile görüşecek.

Arşiv 11.04.2009, 09:34 11.04.2009, 09:34
Beşir Atalay, PKK sorunu için Irak'a gitti


Bakan Atalay, özel uçak GAP ile saat 08.10'da Esenboğa Havalimanı'ndan Irak'a hareket etti.

Atalay, hareket öncesi yaptığı açıklamada, Irak, Türkiye ve ABD arasında Kasım ayından beri faaliyette bulunan üçlü mekanizmanın bakanlar düzeyindeki ana komite toplantısına katılmak üzere Bağdat'a gittiğini söyledi.

Kasım ayında bakanlar düzeyindeki ilk toplantıyı yaparak çalışma takvimini belirlediklerini ve toplantıda bir alt komite kurulduğunu ifade eden Atalay, toplantıda, alt komitenin çalışmalarının gözden geçirileceğini belirtti.

Ziyaret sırasında sivil ve askeri yetkililerin kendisine eşlik edeceğini dile getiren Atalay, toplantıya Irak tarafından Ulusal Güvenlik Bakanı Şirvan El Vaili'nin katılacağını bildirdi.

Atalay, son dönemde Türkiye ile Irak arasında her düzeyde yoğun ziyaretler ve temaslar gerçekleştirildiğine işaret ederek, son olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, 23-24 Martta Bağdat'a yaptığı ziyaretin ilişkilerde bir dönüm noktası teşkil ettiğini vurguladı.

Bu ziyarette kendisinin de bulunduğunu anımsatan Atalay, şunları kaydetti:

''Sayın Cumhurbaşkanımızın, o ziyarette Iraklı yetkililere vurguladığı gibi Irak'ın egemenliği ve toprak bütünlüğünün korunmasına ve güçlendirilmesine Türkiye olarak biz daima önem verdik ve büyük önem veriyoruz. Türkiye, bu yönde Irak'ın tekrar huzura kavuşması ve bütünlük içinde hayatını sürdürmesi, Irak halkının bu durumdan kurtulması için elinden gelen desteği zaten veriyor ve vermeye devam edecektir. Ancak hem Irak'ın genelinde hem Türkiye'ye dönük bir terör olayı da var. Özellikle PKK terör örgütü sorununun ortadan kaldırılmasının bu açıdan büyük bir önem taşıdığını düşünüyoruz. Bu konuda gerek Irak merkezi yönetiminin gerek Irak'ın kuzeyindeki yerel yönetimin işbirliği yönünde somut adımlar atmasını beklemekteyiz.''

Atalay, üçlü mekanizmaya Irak kuzey yönetimi temsilcilerinin de katıldığına işaret ederek, genel olarak terörle mücadele, özel olarak da PKK'nın Irak'taki varlığına son verilmesine yönelik adımların Irak'la işbirliği alanlarından birisini oluşturduğunu söyledi.

Bu bağlamda üçlü mekanizmanın önemli bir işlev görebileceğini ve bunun verimli çalışması için Türkiye'nin üzerine düşeni yaptığını ifade eden Atalay, ''Mekanizma çerçevesinde sürdürülen başta istihbarat paylaşımı ve diğer çalışmaların yararlı sonuçlar vereceğine inanıyoruz'' dedi.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?