banner39

Beşşar Esad'a 'Şam'ın Tağutu' suçlaması

Dün Lübnan başbakanlarından Refik El-Hariri’nin ikinci ölüm yıldönümüydü. Bugünkü Arap gazetelerinde Beyrut’ta yapılan anma törenleriyle ilgili haber ve yorumlara yer veriliyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Beşşar Esad'a 'Şam'ın Tağutu' suçlaması

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Dün Lübnan başbakanlarından Refik El-Hariri’nin ikinci ölüm yıl dönümüydü. Bugünkü Arap gazetelerinde Beyrut’ta yapılan anma törenleriyle ilgili haber ve yorumlara yer veriliyor.

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin haberinde, yüzbinlerce Lübnanlının Beyrut’ta Refik El-Hariri’nin mezarına yakın bir alanda toplandığı, iktidar liderlerinin konuşmalarının Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a hedef aldığı yazıyor.

 

Haberde, Dürzi lider Velid Canbolat’ın Beşar Esad’ı “Şam’ın Tağutu” olarak nitelediği ve “Bu yıl söz bizim, 14 Şubat’ın ve tüm Lübnanlıların olacak. Bu yıl mahkeme gelecek ve mahkemeyle birlikte kısas, adelet ve idam cezası gelecek” şeklinde konuştuğu bildiriliyor.

 

Londra’da yayınlanan El-Hayat gazetesinin konuyla ilgili haberinde ise, iktidar partileri lierlerimnin Suriye’ye ve muhalefete yüklenmelerine rağmen İran’ı eleştirmekten kaçındıklarına dikkat çekiliyor.

 

Haberde, iktidar liderlerinden Saad El-Hariri’nin konuşmasında uluslararası mahkemenin çözüme giden tek yol olduğunu söylediği, alışılmışın aksine konuşmacıların İran’ı eleştirmediği belirtiliyor.

 

Haberde ayrıca, İran Televizyonu’nun dün İran Ulusal Güvenlik Konseyi başkanı Ali Laricani’nin  bölgesel sorunları görüşmek üzere Suudi Arabistan’ı ziyaret ettiğini açıkladığı bildiriliyor.

 

 

İran’a savaş açma yılı

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesi yazarklarından Hüda El-Hüseyni, “İran’a savaş açma yılı” başlıklı makalesinde Amerikalı yetkililerin son günlerde İran’ın Irak’taki nüfuzuyla ilgili.yaptıkları açıklamalarla dalga geçiyor.

 

Amerikalıların İran’ın Irak’taki aşırı gruplara silah sevkettiğini açıklamasını komik  bulan El-Hüseyni, “Sanki barutu keşfetmiş gibiler” diyerek bunun zaten herkes tarafından bilinen bir şey olduğunu söylüyor.

 

Amerikalı yetkililerin 170 Amerikan askerinin bu silahlarla öldürüldüğünü açıklamasıyla da alay eden yazar, “Bu ve benzeri silahların sadece Iraklılar’ı mı öldürmesini bekliyorlardı? Sonra Dava Partisi, Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi’nin askeri kanadı Bedir Tugayları ve Mehdi Ordusu milislerini kim silahlandırdı ve silahlandırıyor?” diye soruyor.

 

Amerikan çıkarlarını Iraklı Şiilerin desteğiyle koruma düşüncesini neo-conların 1996 yılında ortaya attığını yazan El-Hüseyni, Amerikalıların İran’dan Irak’a dönen Şii din adamlarının bütün ağırlıklarıyla siyasi partileri destekleyeceklerini ve Sünnilerin direnişe geçeceğini hesap edemediklerini öne sürüyor.

 

 

Karikatür... Karikatür... Karikatür...

 

 

 

Filistinlilerin Mekke Anlaşması’yla iç çatışmaya son vermesini anlatan karikatür Katar Er-Râye gazetesinden... Karikatürün üstünde “Filistin halkının tarihindeki kara sayfa”, yırtılan siyah sayfada ise “iç çatışma” yazıyor. Karşı sayfada ise, “Kahramanlıklar, fedakarlıklar, şahedet eylemleri, şehitler, yaralılar, esirler, intifadalar, yiğitlik, direniş, ambargo, sabır, kadının direnişe katılması” yazıyor.

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?