banner39

Beyaz Rusya'dan Türkiye'yi üzen karar

Beyaz Rusya Parlamentosu, Türkiye'ye tanınan ticari ilişkilerde sahip olduğu ayrıcalık haklarını iptal etti.

Arşiv 24.05.2008, 09:38 24.05.2008, 09:38
Beyaz Rusya'dan Türkiye'yi üzen karar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Beyaz Rusya Parlamentosu, bazı ülkelere ticari ayrıcalıklar sağlayan Cumhurbaşkanı kararnamesinden Türkiye'nin çıkarılmasına ilişkin yeni düzenleme taslağını kabul etti.

Beyaz Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı konumundaki Temsilciler Meclisi'nde dün yapılan oylamada kabul edilen yeni düzenleme, taslağının Cumhurbaşkanı tarafından da onaylanması halinde Türkiye, bu ülkeyle ticari ilişkilerde sahip olduğu ayrıcalık haklarını kaybetmiş olacak.

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Beyaz Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Andrey Yevdoçenko, Türkiye'nin 1 Şubat 2008 yılı tarihinden itibaren Beyaz Rusya'ya tanıdığı ticari kolaylıkları karşı tarafla görüşmeden tek taraflı olarak iptal ettiğini hatırlatırken, Beyaz Rusya Parlamentosu tarafından alınan kararın da buna misilleme olduğunu söyledi.

Türk mallarına gösterilen bazı kolaylıkların iptal edilmesiyle Beyaz Rusya'nın kendi çıkarlarını korumak için eş orantılı bir önlem almış olacağını da kaydeden Yedoçenko, "Bu kararla Türkiye ile Beyaz Rusya arasındaki ticaret koşullarını eşitlemiş olacağız" dedi.

Bu arada 2007 yılında Beyaz Rusya ile Türkiye arasında toplam 207 milyon ABD doları değerinde ticaret hacmi gerçekleştiği ve bunun 140 milyon dolarının Türkiye'nin ihracatından sağlandığı bildirildi.

banner53
Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?