banner15

Beyaz Saray'da Tasfiye Başladı

ABD Başkanı George Bush'un danışman kadrosundaki değişim sürüyor.

Beyaz Saray'da Tasfiye Başladı

ABD'de Başkan George Bush yönetiminin üst kademelerinde başlatılan ''kan değişimi'' çerçevesinde, Beyaz Saray sözcüsü Scott McClellan görevinden istifa etti. Scott McClellan kararını, ABD Başkanı George Bush'la birlikte Beyaz Saray Bahçesi'nde gazetecilere duyurdu. Ancak McClellan istifa nedenini belirtmedi. McClellan sadece hayatının bundan sonraki dönemine umutla baktığını söylemekle yetindi. Bush ise istifayı kabul ettiğini, ancak geçmişte zor bir görev üstlenen Scott McClellan'ın yerini doldurmanın zor olacağını söyledi. Scott McClellan, Irak'ın işgalinden sonra 2003 yılı Haziran ayında Ari Fleischer'ın yerine Beyaz Saray Basın Sözcüsü olmuştu. McClellan özellikle Irak'taki gelişmeler ve istihbarat konularında verdiği kaçamak yanıtlar nedeniyle sık sık gazetecilerle atışmıştı.

ABD Başkanı George Bush geçen ay da, kadro ve kabineden sorumlu başdanışmanlığına John Bolten'i getirmişti. Ülkede özellikle Cumhuriyetçi Parti içinde birçok kişinin, Başkan Bush'tan, Beyaz Saray yönetiminde değişiklik yapmasını istediği belirtiliyor. Bu tartışmalar çerçevesinde bir süredir Scott McClellan'ın istifa edeceği yönünde spekülasyonlar yapılıyordu.

''Bush'un imajının mimarı" da istifa edecek

ABD'de yönetimde başlatılan üst düzey görev değişiklikleri çerçevesinde Bush'un siyasi işlerden sorumlu başdanışmanı Karl Rove'un, politika geliştirmeye yönelik faaliyetini bırakarak, Kasım'da yapılacak Kongre seçimleri için çalışacağı bildirildi. Bir Beyaz Saray yetkilisi, resmi sıfatı ''Beyaz Saray genel sekreter yardımcısı'' olan Rove'un politika geliştirme görevinin, Bush'un bütçe direktör yardımcısı Joel Kaplan tarafından üstlenileceğini belirtti. ABD kamuoyunda ''Bush'un imajının mimarı'' olarak bilinen ve Washington kulislerinde ''kurnazca siyasi manevralarıyla'' tanınan Rove, geçen yıl ülkeyi sarsan, bir gizli ajanın kimliğinin medyaya sızdırılması sandalına adının karışmasıyla güç kaybetmişti. Skandalla ilgili açılan soruşturmada Rove resmen suçlanmazken, hakkındaki soruşturmanın devam ettiği kaydediliyor.

Bush yönetiminde kan kaybı sürüyor

Gözlemciler, bu kan değişiminin, Bush'un Amerikan halkı nezdindeki popülaritesinin son haftalarda yüzde 35'lere kadar düşmesinin ardından geldiğine işaret ediyor. Hazine Bakanı John Snow'un da ''topun ağzında'' olduğu yorumunda bulunuluyor. Buna karşılık Bush, Irak savaşından dolayı ABD'de en fazla tepki gören üst düzey isim olan Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'e sahip çıkmayı sürdürüyor. Gözlemciler, Rumsfeld'in yakın gelecekte çekilmesiihtimalinin bulunmadığını vurguluyor


 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48