banner39

Beyaz Saray'ı sarsan kitaplar

Gerçekleri ortaya çıkaran haber ve kitaplarla zaman zaman sarsılan Beyaz Saray'ın başı bugünlerde de bir kitapla fena halde dertte...

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Beyaz Saray'ı sarsan kitaplar

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Amerikan yönetimleri zaman zaman gerçekleri gün ışığına çıkaran haberlerle ve kitaplarla sarsılmıştı. Beyaz Saray'ın başı bugünlerde de bir kitapla fena halde dertte…

 

State of Denial / İnkar Devleti

 

Washington Post gazetesinin meşhur muhabiri Bob Woodward'ın "State of Denial" (İnkar Devleti) isimli kitabı Beyaz Saray'ı sarsmaya devam ediyor. Beyaz Saray yetkilileri kitaptaki iddialarla ilgili birbiri ardına açıklamalar yapmak zorunda kalırken, Woodward'ın kitabı, Demokrat Parti'nin gelecek ayın ilk haftasında yapılacak kongre seçileri öncesi seçim kampanyasının en önemli parçasını oluşturuyor.

 

Başkan Nixon'ı 1974’te istifa ettiren Watergate skandalını ortaya çıkartan iki gazeteciden biri olan Bob Woodward son kitabında, Amerika Birleşik Devletleri'nin Irak konusunda başından beri gerçekleri inkar halinde olduğunu, Irak konusunda da Vietnam'da olduğu gibi "devletin yurttaşlarına tam doğruyu söylemediğini" ve Irak'taki vahim durumun ve saldırıların kamuoyuna duyurulmadığını vurguluyor.

 

State of War / Savaş Devleti

 

Woodward'ın kitabı elbette Beyaz Saray'ı sarsan ilk kitap değil… New York Times muhabiri  James Risen'in bu yıl başlarında piyasaya "State of War" (Savaş Devleti) kitabı, ulusal güvenlik yönetiminin yasalara aykırı bir şekilde çok büyük bir casusluk programı ile yürütüldüğünü, Amerika Birleşik Devletleri gerçekte İran'a nükleer bomba tasarımları verdiğini anlatır.

 

Stupid White Men / Aptal Beyaz Adamlar

 

Başkan Bush yönetimini ve belki de Amerikan halkını en çok sarsan kitap ise, hiç şüphesiz Michael Moore'un 2001 ylında yazdığı "Stupid White Men" (Aptal Beyaz Adamlar) kitabıdır. Yönetmenliğini yaptığı ünlü Fahrenheit 9/11 filmiyle de Bush yönetimini ve Amerikan halkını sarsan Moore kitabında, kendi ülkesini sorgulayarak şöyle diyor:

 

"Başkan Bush, Afrika’nın kıta olduğunu bilmiyordu. Pakistan Devlet Başkanı’nın isminden haberi yok. Dışişleri Bakan yardımcılarımızın dışişleri bilgisi şüphe götürür. Büyükelçilerimiz tayin edildikleri ülkelerden bihaberler. ABD’li öğrencilerin %40’ı Amerikan iç savaşı hakkında bilgisiz. 44 milyon Amerikalı ancak ilkokul düzeyinde okuma yazma biliyor. 200 milyon ABD’li okuma biliyor ama okumuyor. Yılda 99 saat kitap okuyor, 1460 saat televizyon seyrediyoruz.. Hiç olmazsa bombaladığımız ülkeleri haritada gösterebilmeliyiz!"

 

 

Imperial Hubris / İmparatorluk Gururu

 

22 yıl CIA'da görev yapan ve 1996-1999 arası Usame bin Ladin'i takiple görevli birimin başında yer alan Michael Scheuer, Kaide lideri ve örgütünün oluşturduğu tehdit konusunda, yeterli bir tartışma zemini oluşturulmadığını, örgütün amacı ve yeteneğinin yeterince dikkate alınmadığını savunuyor.

 

Açıkladığı sırlarla Beyaz Saray'ı sarsan kitabında Scheuer, Irak'ın işgalini ağır bir şekilde eleştiriyor ve Bush'un terörle savaş planının terörü artırdığını savunuyor.

 

Jawbreaker / Çene Kırıcı

 

Eski CIA Özel Tim Komutanı Gary Bernsten de, yazdığı kitapla Beyaz Saray'ı sarsanlardan… Gary kitabında Usame Bin Ladin'in 2001'de Tora Bora'da kıstırılmasına karşın Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in yakalanması için gereken önlemleri almayı reddettiğini açıklıyor.

 

The Price of Loyalty / Sadakatin Bedeli

 

Ekonomik konulara yaklaşım farklılığı sebebiyle 2002 yılının son ayında bakanlıktan istifaya zorlanan Hazine Bakanı O’Neil, görevini terkederken, elinden geçen belgelerin hepsini (tam 19 bin belge) elektronik ortama taşıyarak yanında götürür ve Bush hükümetinde yaşadıklarını anlattığı gazeteci Ron Suskind’e o belgeleri de verir. Bu belgelerden The Price of Loyalty (Sadakatin Bedeli) kitabı ortaya çıkar.

 

11 Eylül’den aylar önce, 2001 yılının ilk çeyreği içerisinde Ulusal Güvenlik Konseyi toplantılarında Saddam sonrası Irak'ın görüşülürken üyelerden hiçbirinin, “Neden Irak?” diye sormadığını anlatan O’Neil, TIME dergisine yaptığı açıklamada "Sanki kör bir adamla bir oda dolusu sağır birarada gibiydik" diyor. O’Neil açıklamalarına şu itirafı da ekler: "Yönetimde bulunduğum 23 ay içerisinde, kitle imha silâhlarının varlığına dair tek bir kanıt bile görmedim; iddialar ve söylentiler vardı, ama somut kanıtla ötekiler arasında herhalde bir fark olmalı."

 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?