banner15

Beyazıt Camisi 20 depreme rağmen ayakta-FOTO

500 yıllık Beyazıt Camii, geçirdiği 20 depreme rağmen dimdik ayakta, zemininde en küçük bir kayma bile olmadı

Beyazıt Camisi 20 depreme rağmen ayakta-FOTO


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Birinci derecede deprem bölgesinde bulunan beş asırlık Beyazıt Camisi'nin zemininde, geçirdiği beş yıkıcı, 20'yi aşkın şiddetli depreme rağmen kayma bile olmadı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, 1500-1506 yılları arasında yapılan ve İstanbul'un fethinden sonra ilk inşa edilen camiler arasında yer alan Beyazıt Camisi'nin restorasyonu için çalışma başlattı.

AA'nın haberine göre, ilk kez restorasyon görecek caminin mevcut durumunun tespiti için yapı ve zemin deformasyonları izlenerek, rapor hazırlandı. Caminin birinci derecede deprem bölgesinde yer aldığı belirtilen zemin raporunda, yer altı yaşının görülmesi, temel derinliğinin belirlenmesi ve zeminden numune alınabilmesi için üç adet 20'şer metre olmak üzere toplam 60 metre temel sondaj yapıldığı belirtildi.

beyazid.jpg

Yapılan gözlemler sonucunda zeminde kayma, kabarma, göçme hareketlerine ve yer altı suyuna rastlanmazken laboratuvar deneyleri de zeminde sıvılaşma riskinin bulunmadığını, oturma tehlikesinin beklenmediğini ortaya koydu.

beyazit_camii.jpg

Olası şişmelerin engellenmesi için yüzeysel suların sağlıklı bir şekilde tahliye edileceği belirtilen raporda, alanın kayma, heyelan, akma gibi kitlesel hareket tehlikesi ile su baskını, çökme, kaya düşmesi ve çığ gibi doğal afet riski de taşımadığı kaydedildi.

beyazidcami.jpg

"KÜÇÜK KIYAMETTE" BİLE AYAKTA KALDI

Sultan II. Beyazıt tarafından Mimar Yakup Şah'a yaptırılan ve T planlı camiler arasında yer alan Beyazıt Camisi, ilk olarak 10 Eylül 1509'da meydana gelen ve "Kıyamet-i Sugra" yani "Küçük Kıyamet" olarak adlandırılan depremi yaşadı.

Bu deprem en büyük hasarı camilere verirken 109 cami tamamen yıkıldı, ayakta kalanların tümünün minaresi tahrip oldu. Ayasofya'nın fetihten sonra yapılan minaresinin yıkıldığı depremde, Beyazıt Camisi ayakta kaldı, bazı kaynaklara göre yalnızca kubbesi hafif çapta zarar gördü.

beyazit-cami-domes.jpg

Fatih Camisi'nin tamamen harap olduğu, Topkapı Sarayı, Eski Saray ve surların etkilendiği, Yerebatan sarnıcının desteklerinden birinin çökmesi sonucu İstanbul'un sular altında kaldığı 1766 Depremi de Beyazıt Camisi'ni etkilemedi.

beyazitcamii.jpg

Kapalıçarşı'nın bir kısmının yıkıldığı, Ayasofya'nın büyük zarar gördüğü 1894 Depremi ile yaklaşık 20'ye yakın şiddetli deprem de Beyazıt Camisi'ne zarar veremedi.

Ahmet Hamdi Tanpınar, Beyazıt Camii’ni İstanbul’un toprağına atılmış bir çekirdek gibi görür. Ona göre bütün ilerideki gelişmeler, çiçek açmalar, bütün verimli mevsimler onda vardır.

istanbul-beyazid.jpg

Evliya Çelebi’nin anlatımına göre caminin kıble yerini tayin edemeyen mimar, Sultan Beyazıt’a “Mihrabı ne tarafa koyalım” diye sorar. O da “Şu ayağıma bas!” der. Mimar basıncı Kâbeyi görür.
beyazid-camii.20100409163212.jpg

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2010, 09:38
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35