banner39

Beyin gücüyle takma kol hareket etti

Amerika'daki bir üniversite geliştirdiği yeni bir yöntemlere felçililere umut ışığı oldu.

Arşiv 29.05.2008, 11:21 29.05.2008, 14:30
Beyin gücüyle takma kol hareket etti

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerikalı bilim adamları geliştirdikleri yeni bir yöntemle felçli insanların beyinleriyle bazı nesneleri hareket ettirmelerini sağlayacaklar. Maymunlar üzerinde yapılan araştırma olumlu sonuç verdi.

İngiliz gazetelerinden Independent'de yer alan bir haberde, Amerikan Pittsburgh Üniversitesi Nöroloji Bölümü'nde maymunlarla yapılan bir deneyin felçli hastalara umut olduğu belirtildi.

Gazete "Maymun için küçük bir lokma, insanlık için büyük bir adım" olduğunu belirterek "Bilim adamları, iki maymunun güdüleriyle hareket ettirdikleri protez kollarla yemek yemesini sağladılar. Bu kollar, beyne bağlı bir dizi elektrotun bilgisayara sinyaller iletmesiyle çalıştırıldı. Bu adım, milyonlarca felçli hastanın beyinleriyle takma kollar ya da diğer otomatik cihazları hareket ettirebilmelerini sağlayabilir. Uzmanlar, bu tekniği omuriliği zedelenenler ya da motor nöron hastaları için protezler geliştirmekte kullanmayı planlıyorlar." diye yazdı.

Gazetede konuyla ilgili şu ifadeler yer aldı: "Bilim adamları ileride bu protezlerin, otomobil kullanmaktan forklift çalıştırmaya kadar pek çok alanda, insan vücudunun doğal bir uzantısı gibi işlev görmesini umuyorlar."

DAHA ÖNCE DE BİLGİSAYARI YÖNETEN BEYİN ALETİ GELİŞTİRİLMİŞTİ

Daha önce de İngiliz bilim dergisinde yer alan bir haberde felçli olduğu için vücudunu hareket ettiremeyen bir hasta, beynine takılan çip sayesinde bilgisayarı yönetebiliyor, bilgisayarda oyun oynayabiliyordu.

Matthew Nagle adındaki adam, 2001 yılında bıçaklı saldırı sonucunda boyundan aşağısı felçli hale gelmişti. New England Sinai Hastanesi'nde yapılan devrim niteliğindeki ameliyat ile dünyada hiçbir insanın sahip olmadığı bir güce kavuştu. Nagle'ın beynindeki çip, düşüncelerini okuyarak bilgisayara aktarabiliyor. Bilgisayar ise komutları deşifre ederek hareketlere dönüştürüyor. Nagle, müzik setini çalmak veya kanalı değiştirmek istediğinde bilgisayar bu cihazlara komut gönderiyor.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?