banner15

Beyni başının dışında doğdu

Bitlis'in Ahlat İlçesi'nde, anne karnında kimyasal artıklarla temas ettiği için beyni başının dışındaki bir kesede çıkan bir kuzu dünyaya geldi.

Beyni başının dışında doğdu

Bitlis'in Ahlat İlçesi'nde, beyni başından sarkan kese içinde olan bir kuzu dünyaya geldi. Veteriner Hekim Orkan Görgen, halen sağ olan kuzunun anne karnında kimyasal artıklarla temas ettiğini, yaşama şansının olmadığını söyledi.

Taşharman Köyü'nde çiftçilik yapan Müslüm Kardoğan (35), 5 gün önce doğan kuzunun yürüyemediğini, ayağa kaldırdığında ise durmakta oldukça güçlük çektiğini ifade etti.

Daha sonra kuzunun başından sarkan deriyi gördüğünü belirten Kardoğan, çok şaşırdığını söyledi. Kardoğan, "Kuzu yemiyor içmiyordu. Kaşıkla ağzına süt veriyordum.

Komşular veterinere götürmemi söyledi. Ben de hemen ilçedeki veteriner hekime getirdim. O da yapacak bir şey olmadığını söyledi. Köye götürüp ne kadar yaşarsa o kadar bakacağım" dedi.

İlçede serbest veteriner hekim olarak görev yapan Okran Görgen ise kuzu beyin sıvısının kafatası dışındaki bir kesede olduğunu aktardı.

Görgen, "Söz konusu vaka 'Ligure Cerebrale' (beyin sıvısı) çok ender görülen olaydır.

5 günlük kuzunun kafasında yarım santimetre çapında bulunan bir delik ile beynin bu keseye dolduğu tespit edildi. İlçemizde müdahale etme şansımız yoktur.

Ancak hayvan hastanelerinde ameliyatla kurtarılması mümkün olabilir. Bu aşamada kuzunun yaşama şansı yüzde 10 dur. Kuzunun anne karnında kimyasal atıklarla temas etmesi bu tür anormallikleri meydana getirmektedir. Bu tür hayvanlarda denge olmaz. Kalkma ve yürümede zorluk çeker.

Sendeleme ve titreme olur. İstediği doğrultuda hareket edemez. Beyin fonksiyonlarını yerine getiremez. Dolayısı ile yaşama şansı çok azdır. Büyük bir ihtimalle, tarlada kullanılan gübre, haşere ilaçları veya atmosferden sızan gaz kuzuyu bu hale getirdi diyebilirim" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48