banner39

Beyoğlu yeni kimliğine hazırlanıyor

Beyoğlu'nun cadde ve sokakları, 6 adet 'Acil Müdahale Aracı' sayesinde anında bakım ve onarımdan geçecek.

Arşiv 18.04.2010, 20:54 18.04.2010, 20:54
Beyoğlu yeni kimliğine hazırlanıyor

Fahri Sarrafoğlu / Dünya Bülteni 

Beyoğlu Belediyesi bir taraftan eskiyi aratmayan siluetleri ile bir taraftan da moderni kaybetmeden yeni değişikliklere hazırlanıyor. Beyoğlu’nun cadde ve sokakları, belediye tarafından özel olarak tasarlanan 6 adet ‘Acil Müdahale Aracı’ sayesinde anında bakım ve onarımdan geçecek.

ONARIMLAR DAHA HIZLI YAPILACAK

Beyoğlu’nun caddeleri ve sokakları 2010’da farklı bir görünüme kavuşuyor. Beyoğlu Belediyesi tarafından özel olarak tasarlanan 6 adet “Acil Müdahale Aracı” sayesinde yolların bakımı daha hızlı bakım ve onarımdan geçebilecek. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, 6 yıl içinde çok büyük projelere imza attıklarını belirterek, 2010 yılında da çalışmaların hızla devam edeceğini söyledi. Beyoğlu’na yakışır şekilde araç filosunu yenilediklerini belirten Başkan Demircan, “Beyoğlu’nun ara sokaklarına özel tasarlanan 6 adet ‘Mobilize Acil Müdahale aracı sayesinde bölgede oluşan şikâyetleri yerinde tespit edeceğiz ve anında sorunu gidereceğiz” dedi.

  ŞİKÂYETLERE ANINDA CEVAP

Sistemin nasıl işleyeceği konusunda da bilgi veren Başkan Demircan, şunları söyledi:  “444 0 160 numaralı çağrı merkezine ulaşan vatandaş  şikayetini bildirecek. Şikâyetler, araçların içinde bulunan PDA’lere ulaşacak ve bu doğrultuda 1 usta, 4 işçi, 1 tekniker ve 1 mühendisten oluşan ekip süratle yerinde müdahale edecek. Araçların içinde kürekten, jeneratöre, kırıcıdan, kaynak makinesine, çimentodan yol ve tretuvar hizmetleri için her türlü malzeme bulunacak.”

Beyoğlu’nun ihtiyaçlarını  karşılamak için Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerinin gece–  gündüz çalıştığını belirten Başkan Demircan, “Konusunda uzman mimar, mühendis, şehir plancısı ve harita mühendisinden oluşan 15 kişilik teknik ekip, titiz çalışmaları sonucunda Beyoğlu’nun cadde ve sokaklarını yeniden projelendiriyor. 35 personel ve 29 araçla bu hizmetleri sürdüreceğiz. Hizmetleri daha verimli, hızlı ve etkin şekilde vatandaşa ulaştırmak için acil müdahale ekiplerini oluşturduk. İlçeyi 4 ayrı hizmet alanına böldük. Bu hizmet alanlarında çalışacak ‘yol bakım ekipleri’ müdahale edecek ekipmana sahip.  6 araçtan 4’ü yol bakım ve onarım, 2 araç da, park ve bahçeler için kullanılacak” diye konuştu.

  ŞAHKULU BOSTAN SOKAK YAYALAŞTI

Tünel Meydanı Metro yaya çıkışının bulunduğu Şahkulu Bostan Sokak’ta yayalaştırma çalışmalarının tamamlandığını kaydeden Başkan Demircan, “Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nin bulunduğu bu sokak aynı zamanda açık hava sergilerine ve konserlerine de ev sahipliği yapacak. İstiklal Caddesi’nden Galata Kulesi’ne ulaşmak isteyenler için rahat bir yol güzergahı olacak” diye konuştu.

GALİPDEDE CADDESİ  YENİLENİYOR

‘İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti’ vizyonunda Tünel'den Galata'ya ve Karaköy’e doğru inen Galipdede Caddesi yenileniyor. 540 metrelik caddenin tüm altyapısı yenilenecek, aydınlatması yapılacak ve turistik bir hale getirilecek. Çalışmalarını Mayıs ayında başlatacaklarını belirten Başkan Demircan, “Tünelden Galata’ya iki ana yoldan biri Galipdede Caddesi. Bu caddenin başlangıcında Galata Mevlevihanesi yer alıyor. Sağlı sollu ise müzik aletleri satan dükkânlar var. Buradan Galata’ya Karaköy Meydanı’na oradan da Galata Köprüsü’ne doğru geçilebilir. Bir turist için yürüme aksı içinde yer alıyor. Bu projeyle birlikte burada özlenen iyileşme ve turist yaya yolu oluşturulmuş olacak” dedi.

HALKA SORDUK SOKAĞIN DİZAYNINI YAPTIK

Beyoğlu Belediyesi, Halıcıoğlu Mahallesi Abdülselam Sokak’ta yer döşemelerini esnafın ve bölge halkının oyuyla belirledi. Sokağın dizaynı konusunda halkın görüşlerini değerlendiren Beyoğlu Belediyesi, çalışmalarını bitirdi. Kısa süre içersinde sokağı yenileyerek hizmete açtıklarını belirten Başkan Demircan, şunları söyledi: “Sokaktaki taşın model ve rengini bölge halkının istek ve görüşleri doğrultusunda belirledik. Türkiye’de bir ilk olan paket taş görünümlü beton dökme uygulamasını burada gerçekleştirmiş olduk. Bu taş modelini Beyoğlu ilçesinin tüm mahallelerinde de görmek mümkün olacak.”

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?