banner15

Beyrut asker kontrolü altında

Derin bir siyasi krizin ortasındaki Lübnan'da, gerginlik tırmanıyor.

Beyrut asker kontrolü altında
Derin bir siyasi krizin ortasındaki Lübnan'da, gerginlik tırmanıyor. Başkenti Beyrut'ta dün çıkan ve 1 kişinin öldüğü, 12 kişinin yaralandığı olayların ardından kente önemli ölçüde asker sevk edildi.

Özellikle olayların meydana geldiği Sünni semti Kaskas'ta denetimi ele alan askerler, başkent merkezine 3 km uzaklıktaki semte giriş çıkışları kontrol ediyor.
 
Fuad Sinyora hükümetinin istifasını isteyen Şii göstericiler, protesto hareketinin dozunu iyice artırdı. Hükümet merkezi civarına kurulan çadırların sayısı 48 saat içinde 100'den 300'e çıktı.
 
Göstericiler, hükümet merkezinin bir girişini kontrolünü ellerinde tutarken, diğer girişler ordu tarafından güvenlik altında tutuluyor.
 
Sünnilerin çoğunlukta olduğu Kaskas mahallesinde, Şii protestocuların dün Lübnan askerlerinin müdahalesiyle dağıtılan gösterisinden sonra evine giden protestoculardan biri kimliği bilinmeyen kişilerce öldürülmüş, olaylarda 12 kişi de yaralanmıştı.
 
Olay, ülkede gerginliğin 'siyasi' kriz sebebiyle tırmandığı bir dönemde oldu. Başını Hizbullah'ın çektiği Suriye yanlısı gruplar, Fuad Sinyora hükümetinin düşürülmesi için, Başbakanlık binası önündeki gösterilerini sürdürüyor.
 
Hizbullah, İsrail ile savaştan sonra, kabinedeki bakan sayısının 'artırılmasını' istemiş, bu talep reddedilince, beş Şii bakan istifa etmişti.
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48