banner15

Beyrut karıştı: 6 ölü, 150 yaralı

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta hükümetin istifasını isteyen muhalefet ile polis arasında çıkan çatışmada 6 kişi öldü, 150 kişi de yaralandı.

Beyrut karıştı: 6 ölü, 150 yaralı

Lübnan'da muhaliflerin Fuad Sinyora hükümetini istifa etmeye zorlamak için yaptığı genel grev sırasında gerçekleştirilen gösterilerde 6 kişinin öldüğü, 150 kişinin de yaralandığı bildirildi. Polis yetkilileri, Trablusgrap'da muhalifler ile hükümet yanlısı göstericiler arasında çıkan çatışmada 6 kişinin vurularak öldürüldüğünü söyledi. Hayatı felç eden genel grevler sırasında ülke genelinde gerçekleştirilen diğer protesto eylemlerinde ise 150 kişinin yaralandığı ifade edildi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'un Lübnan'da çıkan silahlı çatışmalardan dolayı kaygılı olduğu belirtildi. BM Sözcülüğünden yapılan açıklamada, BM Genel Sekreteri Ban'ın Lübnan'daki gelişmeleri yakından takip ettiği ve bu ülkedeki siyasi anlaşmazlığın can kaybına ve yaralanmalara yolaçan sokak çatışmalarına dönüşmesinden son derece endişeli olduğu vurgulandı. Açıklamada Ban, Paris'te katılacağı Lübnan konferansı öncesinde BM'nin
Lübnan'ın istikrarına, egemenliğine, güvenliğine ve bağımsızlığına verdiği
desteği yineleyerek Lübnan'da tüm tarafların demokratik süreç içinde
farklılıklarını diyalog yoluyla çözmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Chirac'tan Lübnan'a uyarı

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Lübnan'da düzenlenen hükümet karşıtı gösterilerin, uluslararası toplumu, perşembe günü yapılması planlanan bağışçılar konferansında Beyrut'a mali yardımda bulunmaktan caydırabileceğini söyledi.

Chirac, France 24 ve Lübnan televizyonuna yaptığı açıklamada, Lübnan'ın mali durumunun ''çok ağır ve ciddi'' olduğunu, ''Lübnan hükümetinin hemen hemen hiç parasının kalmadığını'' söyledi. ''Lübnan hükümetinin acil olarak maddi desteğe ve yardıma ihtiyacı'' olduğunu belirten Chirac, ''yardım konferansının toplanacağı sırada sosyal zorluklar yaratanların tavırlarının, Lübnan hükümetine yardım etmek isteyenlere cesaret vermeyeceğini'' ifade etti.

Paris'te perşembe günü düzenlenmesi planlanan konferansta ABD'nin, desteklediği Lübnan'daki Fuad Sinyora başkanlığındaki hükümete milyarlarca dolar maddi yardım taahhüdünde bulunulması bekleniyor. Lübnan'daki muhalefetin genel grev çağrısının ardından bugün düzenlenen protesto gösterilerinde çıkan olaylarda, 3 kişi ölmüş, 133 kişi yaralanmıştı.

ABD'den kınama

ABD de Lübnan'da Hizbullah öncülüğündeki muhalefet yandaşlarının düzenlediği hükümet karşıtı protesto gösterilerindeki şiddet olaylarından kaygı duyduğunu ve bunları kınadığını bildirdi. Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, taraflara itidalli olmaları ve anlaşmazlıklarını barışçı yollarla çözmeleri çağrısında bulundu. Açıklamada, ''Suriye ile ittifak içindeki Lübnan'daki grupların, siyasi amaçlarına zorla ulaşmak için şiddet ve tehditler kullanmaya çalışmasından'' derin kaygı duyulduğu ifadesi kullanıldı.
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35