banner15

Beyrut Yine Patlamalarla Sarsıldı: 4 Ölü

Beyrut'un doğusunda bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda Suriye karşıtı miletvekili ve gazeteci Ebu Gassan lakablı Cibran Tueni'nin de olduğu en az dört kişi öldü, 10 kişi yaralandı. Velid Canbolat Suriye'yi suçladı. Bu arada, Hariri raporu An

Beyrut Yine Patlamalarla Sarsıldı: 4 Ölü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Lübnan'ın başkenti Beyrut'un doğu banliyösünde bomba yüklü bir otomobilin patlaması sonucu aralarında Suriye karşıtı bir milltvekilinin bulunduğu dört kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı.Lübnan'ın başkenti Beyrut'un Hıristiyanların yoğun olarak bulunduğu bir banliyösünde patlama meydana geldiği bildirildi. Patlamada en az dört kişi hayatını kaybederken 10 kişinin yaralandığı açıklandı. Ajansların verdiği bilgiye göre, patlamada Suriye karşıtı gazeteci ve milletvekili Cibran Tueni (lakabı Ebu Gassan) hayatını kaybetti. Patlama, ülkenin doğusundaki dağlık bölgelerden Beyrut'a inenlerin yürüyüş yolu üzerinde, trafiğin yoğun olduğu saatte meydana geldi. Polis, patlamaya büyük ihtimalle bomba yüklü aracın yol açtığını söyledi. Patlama, fabrika ve eşya dükkanlarının bulunduğu Mekallis bölgesinde maddi hasara neden oldu. Yakınlardaki binalarda da yangın çıktığı öğrenildi. Polisin kordon altına aldığı olay yerinde halkın başka patlayıcıların da olabileceği söylentileri nedeniyle paniğe kapıldığı belirtiliyor.

 

Saldırıyla neyin hedeflendiği ise henüz net değil. Çevre sakinlerinden biri Fransız haber ajansı AFP'ye yaptığı açıklamada, saldırının hedefin yol kenarındaki bir polis konvoyu olduğunu düşündüklerini belirtti. BBC muhabiri Kim Ghattas'ın bildirdiğine göre, Lübnan'ın eski başbakanlarından Refik Hariri'nin geçen Şubat ayında suikaste kurban gitmesi ardından, Lübnan'da Hıristiyanların yaşadığı yerleri ve Suriye karşıtı çevreleri hedef alan en az 14 bombalı saldırı meydana geldi.

 

Canbolat Suriye’yi suçladı

 

Lübnanlı Dürzi lider Velid Canbolat, ülkenin en büyük gazetelerinden Nahar'n sahibi ve milletvekili Cibran Tüeyni'nin öldüğü bombalı saldırıdan Suriye'yi sorumlu tuttu. Lübnanlı Dürzi lider, Suriye karşıtı milletvekili Velid Canbolat, ülkenin en büyük gazetelerinden Nahar Gazetesi'nin sahibi ve milletvekili Cibran Tüeyni'nin öldüğü bombalı saldırıdan Suriye'yi sorumlu tuttu. Canbolat, El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, Beyrut'ta aracının hedef alındığı bombalı saldırıda Suriye karşıtı Tüeyni'nin öldürülmesiyle eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri suikastıyla ilgili BM tarafından yürütülen soruşturmanın bağlantısı olduğunu ileri sürdü. Bugünkü saldırının, BM soruşturma heyetinin başkanı Detlev Mehlis'in raporunun dün BM Genel Sekreteri Kofi Annan'a iletilmesinden sonra Güvenlik Konseyi'ne sunulması öncesinde düzenlendiğine işaret eden Canbolat, "Tüeyni, Hariri'yi ve Suriye karşıtı gazeteci Samir Kasrir'i kim öldürdüyse onlar tarafından öldürüldü" dedi. Kasrir, Tüeyni'nin sahibi olduğu Nahar gazetesinde çalışıyordu.

 

Hariri raporu Annan'a teslim

 

Refik Hariri'ye yönelik suikastle ilgili soruşturmayı yürüten BM müfettişi Detlev Mehlis, hazırladığı raporu BM Genel Sekreteri Kofi Annan'a teslim etti. Lübnan eski başbakanı Refik Hariri'ye yönelik suikastle ilgili soruşturmayı yürüten BM müfettişi Detlev Mehlis, hazırladığı raporu BM Genel Sekreteri Kofi Annan'a teslim etti. Kameraların önünde el sıkışan Alman Savcı Detlev ve Annan, basın mensuplarına herhangi bir açıklama yapmadı. Mehlis, raporun tesliminden önce yaptığı açıklamada, ekibinin soruşturmada ilerleme kaydettiğini ancak Şubat ayında meydana gelen olaya ilişkin hala araştırılması gereken birçok noktanın bulunduğunu ifade etti. Mehlis, Lübnan'ın El-Mustakbel gazetesine verdiği demeçte, "Bugüne kadar yapbozun büyük bir bölümünü tamamladık. Hala aydınlatmaya çalıştığımız karanlık köşeler var. Fakat soruşturmada sona doğru gidiyoruz" dedi.

 

Mehlis’in görev süresi doluyorBu arada, BM Güvenlik Konseyi’nin, Lübnan’ın soruşturma süresinin 6 ay uzatılması talebini kabul etmesi halinde, Mehlis’in halefini belirlemek için arayışlar da başladı. Alman savcı Mehlis, nihai raporunu sunduktan sonra 1 Ocak’ta görev süresinin dolmasıyla ayrılacağını açıklamıştı.

 

Esad: Yaptırım istikrarsızlık yaratır

 

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, ülkesine yaptırım uygulama girişiminin, bölgede ve tüm dünyada istikrarsızlığa yol açacağını söyledi. Esad, Rus Rossiya televizyonuna yaptığı açıklamada, eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri suikastı konusunda ülkesinin masum olduğunu yineleyerek, suikastla ilgili BM soruşturmasının siyasileştirildiğini kaydetti. Ortadoğu’nun dünyanın merkezinde olduğunu belirten Esad, “Suriye Ortadoğu’nun merkezinde. Suriye ve Irak’ta durum iyi değilse, tüm bölge istikrarsızlaşır ve tüm dünya bunun bedelini öder” dedi. Hariri suikastını soruşturan BM komisyonunun başkanı Detlev Mehlis’in Güvenlik Konseyi’ne sunacağı rapordan sonra ülkesine yaptırım uygulanıp uygulanmayacağının bilinmediğini, ancak kötüsüne hazırlıklı olmaları gerektiğini ifaden eden Esad, “Hazır olmak, kişinin kazanabileceği anlamına gelmez, fakat kişi kaybediyorsa kayıplarını en aza indirmelidir” diye konuştu.

‘Sıkı kanıtlar gerekiyor’Esad, Hariri suikastı soruşturmasından sonra adaletin suçlu bulacağı bir vatandaşın, vatan haini olarak görüleceğini ve sert bir biçimde cezalandırılacağını belirtirken, BM komisyonunun bu iddialarından herhangi birini ispatlamak için sıkı kanıtlar ortaya koyması gerektiğini ifade etti. Soruşturmada adı geçenlerin değil, kanıtın önemli olduğunu belirten Esad, “Soruşturmanın siyasileştirilmesini kabul etmiyoruz. Komisyonun etrafında çalışmasını altüst eden belirli siyasi durum var” dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48