banner39

Beyrut'ta Starbucks kafesi kapatıldı

İsrail'in Gazze saldırısını protesto eden göstericiler, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, Starbucks'ın bir şubesini zorla kapattı

Arşiv 14.01.2009, 07:23 14.01.2009, 07:23
Beyrut'ta Starbucks kafesi kapatıldıKentin batı kesimindeki kafenin önünde toplanan 100 kadar gösterici, İsrail'i kınayan dövizler taşıdılar ve içerideki çalışanların ışıkları kapatmasından sonra girişi engellediler. Kafe içindeki müşterilerin ise protesto üzerine kaçtıkları belirtildi.

Protestocular, merkezi ABD'de bulunan Starbucks'ın üst yöneticisi Howard Schultz'un İsrail ordusuna para bağışı yaptığı için şirketi hedef aldıklarını söylediler.

Protestocular ayrıca, kafenin camlarına İsrail karşıtı kimi pankatrlar astılar ve beyaz plaster bantlar kullanarak, şirketin yeşil-beyaz logosu üzerine Davud Yıldızı yaptılar.

Şirketten yapılan açıklamada ise, şirketin siyasal bir kurum olmadığı ve hangi düzeyde olursa olsun bir çalışanı ya da hissedarının kişisel tavrının şirket politikasını bağlamadığı ve Starbucks'ın İsrail'i desteklediği iddialarının ''yanlış'' olduğu kaydedildi.

Lübnan güvenlik güçleri, protestocuların Beyrut'un başka yerlerindeki diğer Starbucks kafelerini hedef almadıklarını bildirdi.

Starbucks'ın, Lübnan'ın değişik kentlerinde 16 şubesi bulunuyor.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?