banner39

Beyt Hanun katliamını Amerikalı subaylar yönetiyor

İsrailli kaynaklar, İsrail'in askeri operasyonlarına Amerikan müdahalesine gerekçe olarak, İsrailli komutanların Lübnan Savaşı'ndaki başarısızlıklarını gösteriyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Beyt Hanun katliamını Amerikalı subaylar yönetiyor

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Bugün devrik Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'e yargılandığı Düceyl davasında hakkındaki hükmün ilan edileceği gün… Bugün yayınlanan tüm Arap gazetelerinde bu habere yer veriliyor.

 

Eş-Şarku'l-Evsat gazetesi haberi, "Irak nefesini tutuyor.. Saddam'ın avukatları meçhulden sakındırıyor" başlığıyla vermiş. Gazete, Iraklıların nefeslerini tutmuş Saddam ve 7 yardımcısı hakkındaki hükmün açıklanması beklediklerini yazıyor.

 

Haberde, Saddam hakkında mahkemeden idam cezası çıkması halinde şiddet olaylarının tırmanacağını hesap eden Irak Hükümeti'nin başkent Bağdat, Diyala ve Salahaddin vilayetlerinde sokağa çıkma yasağı ilan ettiği belirtiliyor.

 

Haderde ayrıca, Irak Başbakanı Nuri El-Maliki'nin Saddam Hüseyin'in hak ettiği cezayı bulma temennisine de değiniliyor. Yine haberde belirtildiğine göre, Saddam'ı savunma heyeti başkanı avukat Halil Ed-Düleymi, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George Bush'a gönderdiği bir mektupta, "Saddam hakkında çıkacak idam kararı, Irak'taki durumu elevlendirecek ve bölgeyi meçhule sürükleyecektir" demiş.

 

El-Hayat gazetesi ise, konuyla ilgili haberinde üç vilayette sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini ve Bağdat Havaalanı'nın geçici olarak kapatıldığını yazıyor. El-Hayat haberde ayrıca, Saddam Hüseyin'in hakkında idam kararı çıkması halinde asılarak değil kurşuna dizilerek öldürülmeyi tercih ettiğine de değinmiş.

 

 

Çin'den Avrupa ve Amerika'ya yumuşak darbe

 

Kuveyt'te yayınlanan Er-Ra'y El-Aam gazetesi, Pekin'de düzenlenen Çin-Afrika Dayanışma Forumu'nda Çin'in Afrika'yla yardımlaşma programını açıklayarak "Siyah saha"da Avrupa ve Amerika'ya yumuşak bir darbe indirdiğini yazıyor.

 

Haberde, Çin Devlet Başkanı'nın 41'i aşkın Afrikalı liderin katıldığı açılışta yaptığı konuşmada Afrika'ya yönelik girişimi ilan ettiği yazıyor. Haberde, Çin'in ekonomik işbirliği karşılığı Afrika ülkelerine hiçbir siyasi şart koşmadığına da dikkat çekiliyor.

 

Yine haberde yazdığına göre, Çin Devlet Başkanı Hu Jintao, Çin şirketlerinin Afrika'da yatırım yapmalarını teşvik etmek amacıyla 5 milyar dolarlık bir kalkınma sandığının kurulacağını da vaat etmiş ve eklemiş:

 

"Çin, önümüzdeki üç yıl içerisinde 15 bin Afrikalı'yı eğitecek, yüz Çinli ziraat uzmanını Afrika'ya gönderecek ve Afrika'nın çeşitli yerlerinde 10 ziraat eğitim merkezi kuracak."

 

Suudi Arabistan Er-Riyad gazetesi de, bugünkü başmakalesini bu konuya ayırmış. Yazının başlığı: "Çin.. Büyük ilerlemenin ilk adımları!!"

 

Makalede, bütün dünyanın "Çin nereye gidiyor?" sorusunu sorduğuna ve Çin'in başı komünist, gövdesi kapitalist bir yapıya sahip olduğu ve bu iki zıt olguyu bir arada bulunduran kendine has bir sistem oluşturduğuna dikkat çekiliyor.

 

 

Beyt Hanun katliamını Amerikalı subaylar yönetiyor

 

Birleşik Arap Emirlikleri'nde yayınlanan El-Beyan  ve El-Halic gazetelerinin bugünkü sayılarında, İsrail Ordusu'nun Beyt Hanun'a düzenlediği "Güz Bulutları" saldırısının Amerikalı askerlerin yönettiminde gerçekleştiğini yazıyor.

 

El-Beyan, "Amerikalı subaylar Gazze'ye saldırıyı yönetiyorlar" başlığıyla verdiği haberde, bunun İsrail Ordusu'nun Lübnan'da Hizbullah karşısında aldığı yenilginin Gazze'de tekrarlanmaması için olduğunu söylüyor.

 

Haberde, saldırının başladığı günden beri şehit olanların sayısının 45'e ulaştığı ve 210'u aşkın yaralı olduğu, Filistinli kaynakların saldırıyı "soykırım" olarak niteledikleri belirtiliyor.

 

El-Halic ise, haberin başlığında "İsrail, saldırısının Amerikan yönetiminde olduğunu açıklıyor" diyor.

 

Birleşik Devletler'in İsrail'i destekleme politikasını geliştrerek siyasi alanda savunmadan askeri alanda operasyonlarını yönetme seviyesine çıkardığını yazan gazete, bu durumun, Siyonist Savunma Bakanı ve İsrail Genelkurmay Başkanı'nı cesaretlendirdiğini ve İsrail Ordusu'na saldırıya devam emri verdiklerini belirtiyor.

 

İsrail kaynaklarına dayandırılan haberde, İsrailli komutanların son zamanlarda Washington'da Amerikalı subaylarla bir araya geldiği ve Gazze'de gerçekleştirilecek geniş çaplı saldırıların planlamasında ve yönetiminde yardımcı olmak üzere Amerikalı subayların İsrail'e gönderilmesinin talep edildiği bildiriliyor.

 

İsrailli kaynaklar, İsrail'in askeri saldırılarına Amerikan müdahalesine gerekçe olarak da,  İsrailli komutanların Lübnan Savaşı'ndaki başarısızlıklarını gösteriyor.

 

 

Fischer'in uğursuz günü: 9 Ekim

 

Almanya eski dışişleri bakanı Joschka Fischer, Umman Eş-Şebibe gazetesine yazdığı ve gazetenin bugünkü sayısında yayınlanan makalesinde, Kuzey Kore'nin nükleer deneme yaptığı 9 Ekim gününü uğursuz/kötü bir gün olarak tanımlamış.

 

Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Rusya ve Japonya'nın uyguladığı uluslararası baskıların Kuzey Kore'yi engellemeye yetmediğini söyleyen Fischer, nükleer yayılmayı önlemek için üslubun tümüyle değiştirilmesini önermiş.

 

İşte Fischer'in makalesinden birkaç cümle:

 

"Gelecekten bahsedecek olursak, nükleer yayılmayı önleme dosyalarını ele alma üslubunun mutlaka değiştirmesi gerektiğini idrak etmiş olmamız lazım. gerçekte nükleer silahların yayılmasını önleme anlaşmasının çöküşünü seyrederken en ufak bir harekette bulunmayıp nükleer silahların yayılmasının getireceği gerçek tehlikeye işaretle yetinmemiz ve yaygara koparmamız, bize hiçbir fayda sağlamayacaktır."

 

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?