Beyt Hanun'u tsunami değil 'deliler' vurdu

Londra'da yayınlanan El-Hayat gazetesinin bugünkü sayısında, İsrail Ordusu'nun "Güz Bulutları" oerasyonuyla yakılıp yıkılan Beyt Hanun'dan yürek yakıcı manzaralar aktarıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Beyt Hanun'u tsunami değil 'deliler' vurdu

Kongre seçimleri

 

Bugün yayınlanan Arap gazetelerinin hemen hemen bir çoğunun ilk sayfasında yer alan en önemli haberlerden biri, Amerika'da yapılan Kongre seçimleri…

 

Eş-Şarku'l-Evsat gazetesi, "Kongre, Demokratların yolu.. Irak'ta değişim için" başlığıyla verdiği haberde, seçimde kullanılan yeni elektronik cihazların oylama işlemini geciktirdiği belirtiliyor.

 

Haberde, Demokratların Amerika'nın Irak stratejisinde değişiklik yapabilmek için kazanmayı ümit ettikleri ifade ediliyor.

 

Eş-Şarku'l-Evsat'ın haberinde, Başkan George Bush'un eşiyle birlikte oyunu kullandığı Teksas'tan Washington'a döndüğü ve gece boyu sonuçları izlediği bildiriliyor.

 

 

Beyt Hanun'u tsunami değil 'deliler' vurdu

 

Londra'da yayınlanan El-Hayat gazetesinin bugünkü sayısında, İsrail Ordusu'nun "Güz Bulutları" oerasyonuyla yakılıp yıkılan Beyt Hanun'dan yürek yakıcı manzaralar aktarıyor.

 

İlk hikaye, İsrail askerleri tarafından evine açılan ateşle öldürülen 12 yaşındaki İbtihal'in hikayesi… Acılı baba Talal Nasır, İsrail askerlerine kapıyı açıp, evine niçin ateş açtıklarını ve kızını niçin öldürdüklerini sorunca şu cevabı alıyor:

 

"Kızını, karşı evdeki bir grup deli öldürdü."

 

Fehti Sabbah imzalı haberde, dün sabah Beyt Hanun'dan çekilen İsrail askerlerinin geriye tsunamiye uğramış görünümünde bir belde bıraktıkları yazıyor.

 

Haberi yazan muhabir, Beyt Hanun'a girdiğinde gördüğü manzarayı şöyle anlatıyor: Tahrip edilmiş yollar, bozulmuş kaldırımlar ve yıkılmış demir elektrik direkleri…Havada asılı kalan elektrik telleri ve su şebekesinin tahribi sonucu yer yer su altında kalan caddeler…

 

 

Mübarek Kazakistan'da

 

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, dün Rusya ve Çin'den sonra üçüncü ve son durağı olan Kazakistan'daydı. Bugün yayınlanan Mısır gezetelerinde bununla ilgili haberler var.

 

El-Ehram gazetesinin haberine göre Hüsnü Mübarek, başkent Astana'da Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ile gerçekleştirdiği ikili görüşme sonrası yapılan basın toplantısında, Mısır'ın Kazakistan'dan buğday ithal edeceğini ve iki ülke ekonomisinin çıkarına olacak şekilde işbirliği yapılabilecek bir çok alan bulunduğunu söylemiş.

 

El-Cumhuriye gazetesi ise, Mısır ile Kazakistan arasında, siyaset, ekonomi ve kültür alanlarında 30 anlaşmanın imzalandığını yazıyor.

 

El-Cumhuriye'nin haberinde belirtildiğine göre, Kazakistan, Dünya Ticaret Örgütü'ne girebilmek için Mısır'dan yardım istemiş ve Afrika ülkelerinin desteğini sağlamasını talep etmiş.

 

 

İş Mahkemesi

 

Birleşik Arap Emirlikleri'nde yayınlanan El-Beyan gazetesinde yer alan habere göre, Başbakan Muhammed bin Raşid El-Mektum, Çalışma Bakanı Ali Abdullah El-Ka'bi'ye ülkede çalışan yabancıların haklarının sağlanmasıyla ilgili gerekli işlemlerin yapılması yönünde direktif vermiş.

 

Haberde belirtildiğine göre Muhammed bin Raşid El-Mektum, çalışanların davalarına bakacak özel bir mahkemenin kurulmasını, gecikmiş maaşların bir an önce ödenmesinin sağlanmasını, tüm çalışanlara sağlık sigortası yapılmasını ve hizmetçilerin ve benzeri konumdaki yabancı işçilerin çalışma saatlerinin düzenlenmesini emretmiş.

 

El-Beyan'ın yazdığına göre, bütün bunların kontrolü için Çalışma Bakanlığı bünyesinde 2000 kişinden oluşan bir teftiş heyeti de kurulmuş.

 

 

Lübnan'ın gündemi 'yuvarlak masa'

 

Lübnan'ın gündemi Meclis Başkanı Nebih Berri'nin çağrısıyla 'yuvarlak masa' etrafında toplanan Lübnanlı liderlerin istişare görüşmeleri.. Bugünkü Lübnan gazetelerinde bu görüşmeler ve sonrasında yapılan açıklamalarla ilgili haberler yer alıyor.

 

El-Mustakbel gazetesi, "Stratejik anlaşmazlık görüşmeleri ilk başladığı noktadan yeniden başlamak üzere yarına erteledi" derken, Dürzi lider Velid Canbolat'ın, "Suriye rejiminin İran yardımıyla yeniden yönetime hakim olmasına izin vermeyeceğiz" sözünü de başlığa taşımış.

 

En-Nehar gazetesi ise Lübnanlı liderlerin önünde iki seçenek olduğunu yazıyor:

 

1- Hizbullah ve taraftarları hükümet kararlarını engelleyecek üçte birlik çoğunluğa ulaşmayacak şekilde hükümetin genişletilmesi ve General Avn grubunun da hükümete dahil edilmesi.

 

2- Cumhurbaşkanı Emil Lahud'un istifasından sonra yeni bir hükümetin kurulması.

 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?