banner39

Beytullah Mesud'un cesedi görüntülendi-VİDEO

Pakistan Talibanı'nın lideri Mesud'un öldüğünü gösteren görüntüler BBC tarafından yayımlandı.

Arşiv 30.09.2009, 14:30 30.09.2009, 16:33
Beytullah Mesud'un cesedi görüntülendi-VİDEO

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Pakistan'daki Taliban lideri Beytullah Mesud'un öldüğüne dair görüntüler İngiliz BBC kanalında yayımlandı.

Pakistan'daki Taliban Mesud'un bir ABD saldırısı sırasında öldüğü yönündeki iddialar uzun bir süre reddedildi. Ancak daha sonra Taliban, Mesud'un ABD'nin füze saldırısı sırasında öldüğünü kabul etti.

Pakistanlı yetkililer, Mesud'un öldüğüne dair bilgilerin geldiğini, bununla birlikte ellerinde bu bilgiyi teyit etmek için sağlam kanıt bulunmadığını belirtmiş ve iddiaları araştırmak üzere saldırının yapıldığı bölgede inceleme yapılacağını bildirmişti.

Pakistan'daki Taliban lideri Beytullah Mesud'un yardımcısı Kafayat Ullah da saldırıdan bir gün sonra, Mesud'un ABD'nin füze saldırısında öldüğünü açıklamıştı.

MESUD KİMDİR?

1974'te Pakistan'ın kuzeyinde yer alan Bannu eyaletinde doğan Mesud, eğitimini bölgede yaygın olan medreselerden aldı. Beytullah Mesud, genç bir medrese öğrencisiyken Afganistan'a gittiğinde Taliban'a katılarak silahlı bir eğitim aldı.

Yerel kaynakların bildirdiğine göre kısa sürede Taliban içerisinde yükselen Beytullah Mesud, Nek Muhammed'in ölümünden sonra Taliban'ın 5 kumandanı tarafından Pakistan'a komutan tayin ediliyor.

Afganistan'da bulunan Molla Ömer'e bağlılığını bildiren Mesud, atandığı Pakistan'ın Güney Veziristan bölgesinde çalışmalarına başlıyor.

Afganistan'daki Taliban'ın Başkanı Molla Ömer tarafından Veziristan Emirliği'ne atanan 39 yaşındaki Mesud, ABD Başkanı Barack Obama'nın Pakistan ve Afganistan Özel Temsilcisi, kıdemli diplomat Richard Holbrooke'un en çok korktuğu isim...

Uzun saçları ve örtülü yüzüyle Beytullah Mesud, başarılı direniş eylemleriyle ABD'yi şimdiden korkutmayı başardı.

HALKIN SEVGİLİSİ

2004 yılında küçük bir aşiretin reisiyken Pakistan ordusuna saldırılar düzenleyerek adını duyurmaya başlayan Beytullah Mesud, 2005'te Pakistan hükümetiyle bir barış anlaşması yaptı ve savaşçılarına verilen zararları karşılamak üzere 500 bin dolar tazminat aldı.

Bu başarısı Mesud'un Pakistan Talibanı içinde hızla yükselmesini sağladı.
ABD tarafından terörist iddiasına karşın Mesud, halk içinde sevilen bir aktör olarak ortaya çıkıyor.

Pakistan İçişleri Rahman Malik, bugün yaptığı açıklamada Güney Veziristan'a ABD ile birlikte yaptığı hava saldırısında Taliban lideri Beytullah Mesud'un ölmüş olabileceğini öne sürdü.


 

banner53
Yorumlar (1)
abdullah BİLİCİ 12 yıl önce
1974 te doğmuş birisi nasıl 39 yaşında olabilir.........?
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?