'Bezeme ve Minyatürleriyle Osmanlı Çeşmeleri' sergisi açıldı

''Bezemeleri ve Minyatürleriyle Osmanlı Çeşmeleri'' sergisi, Dolmabahçe Sarayı Camlı Köşk'te ziyarete açıldı.

'Bezeme ve Minyatürleriyle Osmanlı Çeşmeleri' sergisi açıldı

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sergi, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti (AKB) Ajansı Geleneksel Sanatlar Yönetmenliği ve İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Deontoloji Ana Bilim Dalı işbirliğiyle düzenlendi.

Sergide, İstanbul'da bulunan 100'ü aşkın çeşme ve sebilin bezeme ve süslemelerinin tespit edilmesinin ardından 39 sanatçının görev aldığı atölye tarafından tezhip ve minyatür sanatıyla yorumlanan 340 eser bulunuyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İstanbul 2010 AKB Ajansı Geleneksel Sanatlar Yönetmeni Ömer Faruk Şerifoğlu, geleneksel Türk sanatlarından minyatür ve tezhip alanlarındaki en önemli kurumlarından biri olan Cerrahpaşa Nakışhanesi sanatçıları tarafından gerçekleştirilen projenin, İstanbul çeşmelerinin fotoğraflanması ve böylelikle motif envanterinin ortaya çıkarılması açısından dikkat çekici olduğunu belirtti.

Benzer bir çalışmanın daha önce yapılmamış olmasının da projeye artı bir değer kattığını bildiren Şerifoğlu, tezhip ve minyatür sanatçılarının yorumlarıyla ortaya çıkan bu eserlerin, geleneksel süsleme motiflerinin yaşaması, sürekliliği ve birikimi açısından önemli olduğunu ifade etti.

Sergi, 9 Haziran'a kadar pazartesi ve perşembe günleri dışında her gün ücretsiz gezilebilecek.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2010, 15:41
banner53
YORUM EKLE

banner39