banner39

Bıçağa dayanıklı okul üniforması

İngiltere'de bir firma bıçak darbelerine dayanıklı kumaştan okul üniforması üretmeye başladığını duyurdu.

Arşiv 14.08.2007, 19:22 14.08.2007, 19:22
Bıçağa dayanıklı okul üniforması

İngiltere'de bilhassa liselerde meydana gelen bıçaklı saldırılar endişe yaratıyor.

İngiltere'nin güney doğusunda yer alan Bladerunner adlı firma, ürettiği okul üniformalarında Kevlar adlı kumaşı kullanıyor. Firmanın kararında, gençler arasında bazıları ölümle sonuçlanan şiddet olayları etkili oldu.

Haberi ilk duyuran İngiltere'nin en çok satan gazetesi Sun, ''tüyler ürpertici'' bir gelişme olduğunu düşünüyor. Bladerunner firmasının en büyük müşteri kitlesini koruyucu üniformaya ihtiyaç duyan polis güçleri ve güvenlik görevlileri oluşturuyor.

Bazen sıradan insanlara yönelik kıyafetler de ürettiklerini söyleyen firma sözcüsü, örneğin parklarda koşuya çıkan kadınlardan gelen talep üzerine Kelvar adlı kumaştan eşofman imal ettiklerini söyledi.

GENELDE MÜŞTERİLERİ POLİS

Benzer kumaştan okul üniforması talebinin ise çok fazla olmadığını belirtiliyor.
Kevlar, son derece güçlü sentetik liften yapılmış kumaşın marka adı. Kevlar marka kumaşın türevleri ordu tarafından askeri araç zırhı ya da askerlerin korunması için kullanılıyor.

Tanesi 200 dolara gelen okul üniformaları, bıçak darbelerini bir dereceye kadar engelleyebiliyor. Keskin bir bıçağın hızla bastırılıp sokulmasını durdurmuyor. Aynı firma bundan önce dayanıklı kumaştan imal edilmiş kapşonlu eşofman üstlerini de piyasaya sürmüştü.

Kentlerde kimi gençler arasında moda olan kapşonlu eşofman üstleri bir ara, bu tip kıyafetler giyen gençlerin şiddet olaylarıyla ilgili olduğu gerekçesiyle tartışma konusuydu. İngiltere'de özellikle Londra'da tabanca ve bıçak kullanılan şiddet olaylarında geçen yıllara nazaran artış gözleniyor.

Ancak uzmanlar, bu artışı fazla abartmamak gerektiğini söylüyor. İstatistiklere göre bu tip saldırılar, genelde meydana gelen şiddet vakalarının yanında ufak bir oran olarak kalıyor.

 

Kaynak: BBC

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?