banner39

Bilge köyü katliamcısının ihbarı, faili meçhulü aydınlattı

Bilge köyü katliamının bir numaralı sanığı Mehmet Çelebi'nin ihbar mektubundaki iddia doğru çıktı. 1994'te korucuların işlediği cinayet 'PKK işi' diye kapatılmış.

Arşiv 18.03.2010, 08:11 18.03.2010, 08:11
Bilge köyü katliamcısının ihbarı, faili meçhulü aydınlattı

Bilge köyü katliamının bir numaralı sanığı Mehmet Çelebi savcılığa bir ihbar mektubu göndererek 1994’te “PKK tarafından öldürüldü” denilerek dosyası kapatılan Davut Karçi’nin geçici köy korucusu Burhan Çelebi tarafından öldürüldüğünü öne sürdü. Mardin Başsavcılığı Bilge Köyü katliamında saldırıya uğrayan ailenin mensubu olan Burhan Çelebi, hakkında ‘Taammüden öldürme’ suçlamasıyla dava açtı.

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede yer alan tanık ifadelerine göre, 5 Ağustos 1994 günü Davut Karçi silahlı iki kişi tarafından kaçırıldı ve öldürüldü.

Mazıdağı Savcılığı olay yerinde bulunan 34 mermiyi Diyarbakır Polis Kriminal laboratuvarına gönderdi. Soruşturma sonucunda Davut Karçi’nin PKK tarafından öldürüldüğü değerlendirilerek dosya Diyarbakır DGM Savcılığı’na gönderildi.
Karçi’nin öldürülmesinden 15 yıl sonra 4 Mayıs 2009 günü Bilge köyünde bir katliam yaşandı. Saldırıda yedisi çocuk 44 kişiyi öldürüldü. Olayla ilgili tutuklanan sekiz kişiden biri olan korucu Mehmet Çelebi, Mazıdağı Savcılığı’na gönderdiği mektupta Davut Karaçi’nin Burhan Çelebi tarafından öldürüldüğünü iddia etti.

Kapatılan dosyayı Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan isteyen savcılık 15 Haziran 2009 günü Mehmet Çelebi’nin ifadesini aldı. Çelebi ifadesinde “Ali Çelebi, Derecik köyünden Davut Karçi’nin teröristlere yardım ettiğini iddia etti. Gidip öldüreceğiz. Bu olay için Burhan Çelebi, Abdurrahman Çelebi, Osman Çelebi, Ali Çelebi Abdurrahman Çelebi (Aziz oğlu) birlikte hareket ettiler. PKK içinde Brusk adlı bir terörist olduğu bu teröristin Davut Karçi’nin akrabası olduğu söylentisi vardı bu nedenle Karçi’nin öldürülmesi kararlaştırıldı” dedi.

Savcılık soruşturma kapsamında Davut Karçi’yi öldüren silahın 69Z1962 seri nolu silah olduğunu tespit etti. Araştırma sonucu silahın köy korucusu Burhan Çelebi üzerine zimmetli olduğunu anlaşıldı. 15 Şubat 2010 günü ifadesi alınan Burhan Çelebi olayda kullanılan silahı teslim almadığını savundu.

Olay yerinden ele geçirilen 34 mermi kovanının üç tanesinin şüpheli Burhan Çelebi’nin silahından atıldığı balistik raporları ile anlaşıldı. Burhan Çelebi Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 25 Mart günü hâkim karşısına çıkacak. Avukat Erdal Kuzu, soruşturma kapsamında diğer zanlılar için takipsizlik kararı verildiğini ve buna itiraz ettiklerini söyledi. Kuzu, “Bu dava 1990 ile 2000 yılları arasındaki kayıplara ışık tutacak niteliktedir” dedi.

Kaynak: Radikal

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?